"Tarlada evrim, tarımda devrim"

Belediye park ve bahçelerine solucan gübresi veriliyor

Dünyanın en kaliteli gübresini üreterek doğaya büyük katkı sağlayan ve tarımsal üretimde yüzde 50 verim artışı sağlayan Kırmızı Kaliforniya solucanları, Anadolu’daki yerel yönetimler tarafından da yaygın olarak yetiştirilmeye başlandı. Kayseri’nin Melikgazi ve Balıkesir’in Erdek ilçelerinde kurulan tesislerde üretilen gübreler hem belediyeler tarafından üretilen hizmetlerde kullanılıyor, hem de bölgelerinde organik tarım gerçekleştiren çiftçilere satılarak, kayda değer bir ekonomik değere dönüşüyor.

Kayseri halkına solucan gübresini tanıtıyor

Melikgazi Belediyesi solucan gübresi üretimine başlayarak, bir yandan bu işi çiftçiler arasında yaygınlaştırmayı amaçlarken, diğer yandan da ekonomik bir değer elde ediyor. Pazar atıklarını, çay posalarını, kesilen çim atıklarını ve organik atıkları değerlendirerek solucan gübresine dönüştüren Melikgazi Belediyesi, kurduğu tesislerde Kırmızı Kaliforniya solucanı kullanıyor. Solucan gübresinin sebze ve meyve ağaçlarında çok daha fazla verimli olması nedeniyle ilçe halkını bu gübreye yönlendirmek isteyen Melikgazi Belediyesi, bu uygulamayla Kayseri’deki tarımın gelişmesine önemli bir katkı sunmuş oluyor.

Belediye park ve bahçelerinde verim arttı

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, solucanlarla vermikompost gübre üreterek, bu yönde öncü ve teşvik edici hizmetler sunduklarını söyledi. Kırmızı Kaliforniya solucanı olarak bilinen solucandan ilk etapta 25 bin adet satın aldıklarını kaydeden Büyükkılıç, şöyle konuştu: “Kayseri aynı zamanda bir tarım şehri. Erciyes eteklerindeki bağ ve sayfiye evleri, Germir ve Gesi Bağları, Hisarcık kiraz bahçeleri ve Gilaboru merkezindeki alanlarda yapılan tarımda, gübrelemede daha çok verim alabilmek amacıyla modern tarım çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Nitekim pazar atıklarından gübre yapıyoruz. Solucanlardan gübre üreterek, belediye park ve bahçelerinde gübrelenen alanlarda verimliliği artırmış olduk.”

Böyle verimli bir çalışma hakkında kamuoyu oluşturmak, halkı bilgilendirmek, öncü olmak ve teşvik etmek istediklerini dile getiren Büyükkılıç, belediye olarak bu konuda uygulamalı kurs açacaklarını da vurguladı.

Erdek Belediyesi, solucan gübresi üretiyor

Balıkesir’in Erdek ilçesinde de belediye tarafından solucan gübresi üretiliyor. İlçenin Çeltikçi Mahallesi’ndeki üretim tesisinde, Erdek Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresi elde ediliyor. Solucanların beslenmesi amacıyla kompost hazırlayan belediye çalışanları; hammadde olarak kafe, kahvehane, çay ocağı gibi işletmelerden topladıkları çay posası, kahve telvesi ve belli oranlarda organik atıkları kullanıyor.

İlk etapta 100 bin adet kırmızı Kaliforniya solucanı ile üretime başlayan Erdek Belediyesi’nin bugün itibarıyla 1 milyon adedi aşkın solucanla üretime devam ettiği belirtiliyor. Solucan gübresi üretiminde sürekli akış sistemini kullanan Erdek Belediyesi, böylece düşük maliyetle organik gübre üretimi gerçekleştirmiş oluyor. Belediye, üretilen gübreyi öncelikle belediyenin park ve bahçelerinde kullanıyor.

Yorum Alanı

Adınız *
Soyadınız*
Email *
Telefon
Yükleniyor...
Call Now Button