"Tarlada evrim, tarımda devrim"

Tarlada Evrim Tarımda Devrim

Solucan mucizesine sessiz kalmayın

Yer altı örgütünün çalışkan militanları

Avrupa ülkelerinde Kırmızı Kaliforniya solucanları üzerine yapılan çalışmalar uzun zamandır devam ediyor. Tüm solucan familyasında olduğu gibi Kırmızı Kaliforniya solucanının da varlık gösterdiği topraklarda yetişen sebze ve meyveler daha zengin, kaliteli ve sağlıklıdır. Söz konusu kalite ve sağlığı bitkiye sağlayan, toprağı besleyen Kırmızı Kaliforniya solucanının gübresidir. “Tarlada evrim tarımda devrim” sloganımız olayın özeti aslında.

Dünyanın en yararlı ‘yer altı örgütünün, çalışkan militanları’

Solucan gübresi içinde yer alan yararlı mineraller, toprak üzerinde yetiştirilen bitkiler açısından son derece önemlidir.  Bu yararlı organizmalar bitki kökleri tarafından emilir. Böylece hayat bulan bitkiler; lezzetli, sağlıklı meyve ve sebze verir. Organik gübreyle beslenen bitkilerden çok fazla ürün elde edilir. Alışılagelmiş yöntemlerle yapılan tarımsal faaliyetlere göre daha az gübre, emek ve sulama gerektirir.

Tarlada evrim tarımda devrim

Tarlada evrim tarımda devrim

Tarlada evrim tarımda devrim

Zaten kendisi de bir yüzey solucanı olan Kırmızı Kaliforniya solucanlarının toprakta açtıkları tüneller toprağın havalanmasına olanak tanırken, yüzey tarımında etkili olur. Yine yüzeye yakın konumda bulunan küçük köklerin doğru şekilde beslenmesine ve beslenirken zarar görmesine engel olur. Kırmızı Kaliforniya solucanı bitki altında ve toprağın altında serin yerleri sever ve açtıkları tünelleri de çoğu kez burada bulur. Bitkinin ihtiyaç duyduğu su, solucanın açtığı tüneller aracığıyla toprağın derinlerine kadar iner. Böylece bitki kökü yoğun sulamadan etkilenmez.

Kırmızı Kaliforniya solucanın tarım alanlarına etkisi

Kırmızı Kaliforniya solucanları, ekolojik sistem içinde iyi birer dönüştürücüdür. Tarım alanlarında toprağın havalanması ve düzenlenmesi açısından olmazsa olmaz öznelerdir. Tüm tarımsal faaliyetlerde, iyi tarım uygulamalarında, sürdürülebilir tarım çalışmalarında daha özelde ise bahçecilik, bahçıvanlık ve seracılıkta aktif rol alır.

Yer altı örgütünün çalışkan militanlarıSolucan gübresi bitkinin alması gereken besinleri şekle sokar ve besin miktarının artırmasının yanı sıra toprakta bulunan faydalı mikro organizmaları kapsar. Kırmızı Kaliforniya Solucanı gübresini, bu kadar özel yapan ve kimyasal gübrede olmayan, solucana özel ‘mukus’ diye de tabir edilen ‘sölom sıvısı’dır. Solucan gübresi içinde olan ve solucanın salgıladığı sölom sıvısı, besinlerin ortaya çıkmasını yavaşlatır. Bitki için faydalı besinlerin, bitki tarafından enzim edilmeden yok olmasını engeller.

Daha öncede belirttiğimiz gibi Kırmızı Kaliforniya solucanı ve gübresi üzerine pek çok bilimsel çalışma yapıldı. Bu çalışmalar gösteriyor k; solucan gübresinin kullanıldığı alanlarda yetiştirilen her türlü bitki üreticilerin kullandığı ve topraklarını zehirlediği kimyasal gübreye oranla çok daha organik ve sağlıklı… Araştırmalar; organik gübrenin kimyasal gübreye oranla bitkiler üzerinde yüzde 126 daha fazla verim artışı sağladığını gösteriyor.

Ekolojik sistem içinde Kırmızı Kaliforniya solucanın değeri

Her geçen gün ihtiyaçları artan, tüketime yoğunlaşan ve kıtlıkla karşı karşıya kalan dünyamızda, tarım alanlarının korunması kritik önem taşıyor. Tüm bu gelişmelere paralel olarak ortaya çıkan ekolojik sistemin muhafaza edilmesi, organik beslenmeye yönelik artan talep bireylerin ve toplumların duyarlılık kazanmasında belirleyici oldu. Bu kapsamda atıkların toplanmasının, depolanmasının, geri dönüşüme dahil edilmesinin çözüm yolları aranıyor. İnsan sağlığını tehdit eden hastalıklardan kurtulmanın, gelecek nesillere sağlıklı ve temiz topraklar bırakmanın, artan dünya nüfusu ile kıtlıkla baş edebilmenin yolu organik tarımdan ve beslenmeden geçiyor.

Bugün ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlanan Kırmızı Kaliforniya Solucanı ve gübresi alanında faaliyet gösteren binlerce üretici ve tesis sahibi bu küçük toprak meleklerini yakından tanıyor. Gerek amatör gerekse profesyonel birçok gübre üreticisi yaptıkları işi çevreye ve yaşanılan çağa karşı bir görev olarak addederken, küçük meleklerini de dünyanın en yararlı ‘yer altı örgütünün, çalışkan militanları’ olarak tanımlıyor.

 

Yorum Alanı

Adınız *
Soyadınız*
Email *
Telefon
Yükleniyor...
Call Now Button