"Tarlada evrim, tarımda devrim"

Solucan maması nelerden yapılabilir?

Mama yapmak ile kaliteli mama yapmak arasındaki farkı bilmek şarttır

Evsel atıklardan solucan maması yapılabilir mi?

Son dönemde giderek artan solucan gübresi üretiminde merak edilen konulardan biri de, yüzde 70 büyükbaş hayvan gübresi ve yüzde 30 evsel atıkla beslenmesi gereken Kırmızı Kaliforniya solucanlarının evsel ihtiyacının nasıl ve ne şekilde karşılanacağına dair sorulardan oluşuyor. Evsel atıklardan solucan maması yapılabilir mi? başlıklı yazımızda bu konuda sitemize yöneltilen soruları elimizden geldiği kadar cevaplamak istiyoruz.

Hızlı ve faydalı bir yöntemle evsel atıkları nasıl solucan mamasına haline getirebilirim? Evsel atıklar, kimyasal haliyle uzun zaman saklanabilinecek maddeler değil. Bu sebeple zararlı bakteri içerecek biçimde çürüme olmadan evsel atıkları nasıl saklayabileceğimiz önemli bir sorun haline gelmiştir. Eğer  küçük şekilde bir üretim yapıyorsanız mutfağınızdan çıkan evsel atıkları ya hemen değerlendirebilir ya da fazla olanları derin dondurucuda ambalajlayarak saklayabilirsiniz.

Evsel atıklardan solucan maması yapılabilir mi?

Evsel atıklardan solucan maması yapılabilir mi?

Evsel atıklardan solucan maması yapılabilir mi?

Evsel atıkların solucan mamasına dönüşümü

Şayet çalışmalarınız orta ve büyük ölçekli ise evsel atıkların yanı sıra halden gelen atıklar gibi daha çok oranda madde kullanmanız gerekecek. Öncelikle yapmanız gereken iş elde edeceğiniz miktarda sıcak kompostlama bulundurmak. Sıcak kompostlama solucanlar için  sindirim sisteminden  geçecek bir mama elde edilir. Bununla beraber  zararlı bakteriler ölecek. Yapılan birçok araştırmalar sonunda solucan gübresi ve üretim sürecinin kötü birçok canlıyı yok ettiği açığa çıkmış. Evsel atıkların sıcak kompostlamadan geçirilmesinin bir önemi ise, oluşan mamanın solucan sisteminde iken lüzumsuz ısınma yapmaması. Bir diğer konu ise solucanlar aslında bakteri, mantar ve diğer bazı toprak canlılarla beslenmekte. Yataklara evsel atıkları direk aktarınca çok fazla bakteriyi içeriğinde barındırıyoruz; oysa evsel atıkları sıcak kompostlamadan geçirdikten sonra solucanlara verdiğimizde, solucanların severek yiyecekleri çok çeşitli ve sayıda mantar ve bakteri de vermiş oluyoruz.

Evde organik gübre nasıl üretilir?

Evde solucan gübresi üretimi için gerekenler; gübre ihtiyacınıza göre 500 – 1.000 adet arasında Eisenia Foetida cinsi Kırmızı Kaliforniya solucanı, küçük solucan yatağı ve mama olarak evden çıkan  atıklar. Yediklerini çabuk ve daha fazla dışkıladıkları için mutlaka  Eisenia Foetida cinsi solucan ile gübre üretimine başlamalısınız. Bu içeriği solucan gübresi üreticilerinden tedarik edebilirsiniz.Organik olağanüstü  Kırmızı Kaliforniya solucanları mutfağınızda oluşturulan bitkisel atıklarınızın çöp olmaktan kurtarıyor ve kısa zamanda  hepimiz için organik gübre elde ediliyor. Çok başarılı değil mi?

Nasıl yapılır?

Evde üretim setini aldığınızda kâğıt, karton parçalarını parçalayarak kutunun en alt bölümüne  solucanlara bir “yatak” yaparak işe başlayabilirsiniz. Solucanları maması ile beraber bu yatağa yerleştirmelisiniz.

Daha sonra üzerine boş bir kasa koyup,  bu kasaya evsel atıklarınızı koymalıyız. En alttaki kasa  bütünüyle dolduktan sonra solucanlar yeni mamalarını yemek için yukarı hazneye çıkmaya başlayacak. Her kat gübre ile dolduğunda hemen bir üst kata geçecekler. Siz de en alt katta oluşan gübreleri alıp, bitkilerde organik gübre olarak kullanabileceksiniz.

Bu süreç doldur boşalt yöntemi ile devam ediyor.

İçerisine koyacağınız evsel organik atıklar yani meyve, sebze, çay/kahve posası vs. solucanlar ile temas edeceği için asla sineklenme, koku, kurtlanma yapmayacak. Yani solucanların bir mucizesi de budur. Vücutlarının üzerinde ve sindirim sistemlerinde bulunan “sölom” sıvısı sayesinde evsel atıklarınızın koku, sineklenmenin  ortaya çıkmasını engeller. Aşırı sulamazsanız yuvalarından çıkmazlar. Amerika Kaliforniya Gıda ve Tarım Birliğinin yaptırdığı araştırmalara göre; özellikle sebze ve meyve bitkilerinde yüzde 70’e oranında verim artışı gözlemlenmiştir. Yüzde 100 organik solucan gübresi, içeriğindeki organik madde içermesi  sebebi ile toprağı havalandırma ve su tutma kapasitesini artırır. Solucanların gübreye geçirdikleri vücut sıvıları (sölom sıvısı) sayesinde bitkilerde patojenlere karşı direnç oluşturur. Solucanların sindirim sisteminde, çok sayıda canlı taşıyan bakteriler ve antibiyotik etkisi yaratacak doğal büyüme hormonları ve enzimler bulunur ve dışkıya yani gübreye geçer ve bitkide büyümede hızı ve direnç sağlar.

Kırmızı Kaliforniya solucanı fiyatları

Solucan gübresi fiyatları

 

Yorum Alanı

Adınız *
Soyadınız*
Email *
Telefon
Yükleniyor...
Call Now Button