"Tarlada evrim, tarımda devrim"

Solucan ölümleri

Kırmızı Kaliforniya soucanları hastalanınca ne yapmalı? Solucanlarınız ölmeye başlamışsa panik yapmayın. Çözümsüz değilsiniz!

Kırmızı Kaliforniya solucanı neden hasta olur?

Kırmızı Kaliforniya solucanı doğada bulunan pek çok canlıdan farklı olarak gerekli koşulların sağlanması halinde kolay kolay hastalanmaz ve ölmez. Fakat belirttiğimiz gibi yanlış beslenme, verilen mamanın aşırı asitli olması ve çürümüş yiyeceklerde biriken proteinin solucanlar tarafından tüketilmesi zehirlenmelere neden olur. Kaliforniya solucanı hastalıkları ve solucan ölümleri konusunu sizler için araştırdık.

Kaliforniya solucanı hastalıkları

Kırmızı Kaliforniya solucanları, geri dönüşüm mücadelesinde gönüllü müttefikler olsa da gübre üretim sürecinde işi öğrenene kadar solucan ölümleriyle karşılaşmanız mümkün. Genel anlamda solucan, özelde ise Kırmızı Kaliforniya solucanı oldukça dayanıklı canlılardır. Ancak solucanın talep ettiği belli çevresel standartların sağlanması önem teşkil ediyor. Eğer anlayamadığınız şekilde solucanlarınız öldüyse, endişelenmeyin ve asla pes etmeyin! Yapmanız gereken solucan yatağınızı yenileyip tekrar başlamak… Çünkü Kırmızı Kaliforniya solucanları sebepsiz şekilde telef olmaz.

solucan ölümleri

Solucan ölümleri

Gübre üretim sürecinde solucan ölümleri

Gübre üretim sürecinde, Kırmızı Kaliforniya solucanı ölümü birden fazla nedene bağlı olarak değişir. Bu değişkenler arasında nem ve ısı seviyesinde yaşanması muhtemel sorunlar; hava akışının olmaması ve beslemede doğru periyot ve miktarın ayarlanamaması olarak sıralanabilir.

Solucan bakımından anlatılmak istenen sürekli olarak bu anahtar koşulların kontrolünün sağlanması anlamına gelir. Düzenli kontrol solucanların; hastalık, beslenme, zararlı böcek, nem, ısı gibi bütünsel, çevresel ve öznel standartların korunması noktasında etkili olacaktır.

Nem: Nem, ince derileri ile üreyen, dışkılayan yaşamsal fonksiyonlarını sürdüren Kırmızı Kaliforniya solucanı için hayati önem taşıyor. Ancak solucanlar açısından bu kadar kritik önem taşıyan ‘nem’ faktöründe denge çok iyi sağlanmalı. Başka bir ifadeyle; nem fazla veya az olursa solucana zarar verir. Dolayısıyla hazırlanacak olan kompost yatağı, damlamayacak kadar nemlendirilmelidir. Şu unutulmamalıdır ki, yatak hazırlandıktan sonra kaliteli gübre için kavun gibi sulu gıdalar da solucanlara verilecek. Bu da yatak malzemesinin hazırlanırken malzemenin yiyeceklerdeki fazla nemi emecek ve solucanları da fazla nemden boğmayacak şekilde uygulanmasının önemini ortaya koyuyor.

Sıcaklık: Kırmızı Kaliforniya solucanı için ideal sıcaklık 12 ve 25 C arasındaki sıcaklıktır.  Ani sıcaklık değişimlerine karşı solucanlar dayanıksızdır. Bu değerleri takip etmek için termometre kullanabilirsiniz. Eğer güneş direkt olarak solucan yataklarınızın üzerine düşüyorsa ve bulunulan ortam sıcaklığı artmışsa solucanların gölge bir alana taşınması veya sıcaklığın belirlenen standartlara çekilmesi gerekiyor.

Kaliforniya solucanı hastalıkları

Kaliforniya solucanı hastalıkları

Hava Sirkülasyonu: Hava sirkülasyonu veya akışı Kırmızı Kaliforniya solucanının ölümünü hızlandıran durumların başında geliyor. Solucanlarınızı yetiştirdiğiniz yataklarda hava deliği bulunabilir ancak başta gübre olmak üzere farklı nedenlerden kaynaklı kapanabilir. Bu da Kırmızı Kaliforniya solucanın oksijensiz kalmasına neden olabilir. Bazı durumlarda yatak, yukarıdan aşağıya basar ve katmanlar arasında hava girişi ortadan kalkar. Bu durumda yatağın zaman zaman kabartılması gerekir.

Yiyecek: Sağlıklı solucan, organik ve kaliteli gübre için yiyecek çok kompleks gibi görünse de sisteminizde 450 gram solucanın her gün 225 gram yiyecek tükettiğini unutmayın. Ancak çabuk üreme özelliği taşıyan Kırmızı Kaliforniya solucanın çoğalmaya başlaması ile verilen mama, kompost miktarının da buna paralel olarak artırılmalı.

Yorum Alanı

Adınız *
Soyadınız*
Email *
Telefon
Yükleniyor...
Call Now Button