"Tarlada evrim, tarımda devrim"

Solucan çiftliği

Keyifli, umut verici, yorucu... Özeti bu...
Organik solucan gübresi

Solucan yetiştiriciliğinde püf noktalar

Kaliforniya solucanı nasıl yetiştirilir? sorusu sektörde bilinmeyen onlarca sorudan sadece birisi. Bu mucize hayvanların bize başka bir gelecek vaat ettiğini biliyor musunuz?

Topraklarımızın giderek zehirlendiği, elde ettiğimiz her üründe sıkça rastlanan ve insan sağlığını riske atan kimyasal atıklar nedeniyle artık her türlü tarım uygulamalarında organik gübre kullanımı artıyor. Bitkilerde kullanılan kimyasal ilaç ve gübre toprağa ve üzerinde yetişen bitkiye zarar verirken, organik gübre toprağı besler ve canlandırır. Sebze ve meyveler de sağlıklı, organik ve kendine has aromasında yetişir.

Kaliforniya solucanı nasıl yetiştirilir?

Türkiye’de yeni keşfedilen ancak birçok Avrupa ülkesinde yıllardır kullanılan organik gübre, ülkemiz üretici ve çiftçileriyle buluşuyor. Buna göre organik solucanı gübresi kullanmaya başlayan çiftçilerimiz hem topraktaki verimini artırıyor hem de kimyasal gübre ve ilaçlama sonucu zehirlenen topraklarını temizliyor. Peki, bu işi nasıl yapıyor? Elbette ki solucanı gübresi ile yapıyor. Başka bir ifadeyle organik gübrenin öznesi konumunda olan bu çalışkan Kaliforniyalı, çiftçilerimizin yeni dostu…

Dinlenmeye alınan organik gübre değerinden kaybetmez

Kırmızı Kaliforniya Solucanı, bildiğimiz toprak solucanlarından farklıdır. Uygun ortam koşulları sağladığında bu solucanlar, oldukça hızlı ürerler. Bunu yaparken sizden sadece kaliteli gübre için kaliteli mama isterler… Bunun dışında yetiştirilen ortamda Kaliforniya Solucanları için belli aralıkta sıcaklığın ve nemin korunması önemlidir. Solucanın istediği ortam sağlandığında çok hızlı üremeleri nedeniyle kurduğunuz sistemi her üç ayda bir genişletmek zorunda olduğunuzu bilmenizde fayda var.

Kaliforniya solucanı nasıl yetiştirilir?

Kaliforniya solucanı nasıl yetiştirilir?

Öte yandan solucan yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin başlangıç aşamasında en az 10 bin solucanla başlamaları gerekir. Ancak yetiştirici yaklaşık üç ay sonra elindeki solucanının üç katına çıkacağını unutmamalıdır. Ortalama 400 kilogram solucan gübresi üretecek olan 10 bin solucan bu işi 3 ayda yapacaktır. Bu süre içinde biriktirilen gübre satışa hazır hale getirilirken en az altı ay dinlendirilmelidir. Dinlenmeye alınan solucanı gübresi uygun koşullar altında bekletilince değerinden kaybetmez, aksine değeri artar. Bu aşamada kullanılan solucan gübresi toplama yöntemleri çok önemlidir.

 

Sürdürülebilir büyüme için gübre satışı esastır

Yapılan üretimde solucan satışı değil, gübre satışı esastır. Sürdürülebilir solucanı üretiminde, asıl amaç organik gübre satışı olmalıdır. Çünkü buradaki temel hedef toprağı organik gübre ile buluşturmaktır. Sürekli solucan satışı, işin ticari boyutunu temsil eder ve idealist bir anlayışla ekolojik denge, iyi tarım uygulamaları, sağlıklı yiyecek, güçlü toprak ve gelecek nesiller açısından kısır ve sürdürülemez bir ekonomik faaliyettir.

Özel bilgi : Tekirdağ solucan gübresi konusunda fazlasıyla ilerledi.

Yorum Alanı

Adınız *
Soyadınız*
Email *
Telefon
Yükleniyor...
Call Now Button