"Tarlada evrim, tarımda devrim"

Üretimde yaşanacak sorunlar

Solucanlarınızı sıkışık alana hapsetmeyin.

Solucan gübresi üretiminde olası sorunların çözümü

Kırmızı Kaliforniya solucanı yiyecek artıklarının kullanılarak ayrıştırılır, bu işleme ‘vermikompost’  denir.  Solucan gübresi, Kırmız Kaliforniya solucanı tarafından üretilen en kıymetli üründür. Bu ürün, bazı kaynaklarda üretimi nedeniyle solucan atığı olarak adlandırılır. Besin değeri yüksektir ve bitkileriniz için mükemmel bir besindir. Yetiştirdiğiniz solucanların sağlıklı olması ve atıklarınızın hızlı biçimde ayrıştırılması için vermikompost sorunlarıyla nasıl başa çıkacağınızı bilmelisiniz. Solucanlar; karton, ahşap ya da plastik bir kutuya konulmalı. Solucanlar için yerleştirileceği yerde bir yatak hazırlanmalıdır. Ayrıca kutuya, ve süzülme havalandırma işlemi için küçük delikler açılmalı.

Kırmızı Kaliforniya solucanı

Kırmızı Kaliforniya solucanı

Kırmızı Kaliforniya solucanı sıkışık alana hapsedilmemeli

Kırmızı Kaliforniya solucanlarının besleme kaplarını hazırlaması son derece basittir.  Eğer yanlış hazırlanmış kap varsa vermikompostta sorun yaşanır.  Yataklar biraz nemli ve orta derecede PH seviyesinde olmalı. Kağıt ve parçalanmış karton gibi gevşek yataklar, Kırmızı Kaliforniya solucanı için idealdir. Tek sorun çok hızlı kuruma eğilimindedir ancak gerek görüldüğünde nem takviyesi ile bu denge sağlanabilir. Sıkışık bir alanda solucan bakımı verimli olmaz. Çünkü dışarıda yapılan solucan gübresi üretimi için uygun yerlere hareket kabiliyetine bağlıdır.

Yataklarınıza kokulu ve yağlı hayvansal ürün koymayın

Kırmızı Kaliforniya solucanlarınız için ideal sıcaklık 15 ila 26 C’dir. Bu sebeple solucanlarınızın besleme kabı ılık olmalı. Yiyecek artıklarını Kırmızı Kaliforniya solucanlarının, kolay ve hızlı bir şekilde küçük parçalar hallinde kesin. Böylelikle ayrıştırabilmeleri daha kolay olur ve toprakta küf oluşumunu engeller. Fakat kokulu, yağlı, ve hayvansal ürünleri yataklara koymayın. Bu yiyecekleri  solucanlar hiç ayrıştırmayabilir. Kırmızı Kaliforniya solucanın kabının çürük kokmasına sebep olur.

Yatakların nemli olması sinekleri cezbeder

Solucanlarınızın fazla nemli olması sivrisinek veya karasineklerin oluşmasına neden olur. Çözümü, sulamayı azaltmak veya yatağı kurutmaktır. Sinekler yiyeceğe gelir.  Yatağa gömülmemiş ve büyük doğranmış yiyecekler sinekleri çeker. Solucan gübresi, üretim tesislerinde zararlı böcekler çok da yaygın değildir. Fakat diğer kaplarda, organik gübreleri ayrıştıran böcekler ve zararlılar olabilir. Bununla beraber çoğunlukla ağır kokusu olan solucan yatakları diğer çöpçü hayvanları çekebilir.

Öte yandan Kırmızı Kaliforniya solucanı tarihi eskilere dayanan halkalı, boğumlu toprak solucanı türlerinden biri. Geçmiş çağlardan bu yana hayatını sürdüren Kırmızı Kaliforniya solucanı, uzun yıllar maruz kaldığı kimyasal gübre atıkları ve patojenlere karşı büyük bir savaş sürdürüyor. Kırmızı Solucan gübresi, solucanların dışkılarından elde edilir. Meyve, sebze ve bitkinin verimini, kalitesini dayanıklılığını artırır.

Yorum Alanı

Adınız *
Soyadınız*
Email *
Telefon
Yükleniyor...
Call Now Button