"Tarlada evrim, tarımda devrim"

Solucanlar hangi koşullarda yaşamalı?

Nem oranı, sıcaklık ve bilinmesi gereken diğer bilgiler.

Solucanlar için en ideal nem oranı ve sıcaklık nedir?

Kırmızı Kaliforniya solucanları için en ideal nem oranı nedir, Kırmızı Kaliforniya solucanı için en ideal sıcaklık nedir? Solucanlar, var oluş sürecinden bu yana hayatını sürdürebilen nadir canlılardan biri. Kırmızı Kaliforniya solucanı bu kadar zamandır hayatta kalabilmelerini, bağışıklık sistemlerinin güçlü olmasına borçludur.

Kırmızı Kaliforniya solucanı için en ideal sıcaklık nedir?

Kırmızı Kaliforniya solucanı için en ideal sıcaklık nedir?

Kırmızı Kaliforniya solucanı için en ideal sıcaklık nedir?

Kırmızı Kaliforniya solucanları en az 0 ila 40 derece sıcaklıkta ve elverişli koşullar altında yaşar. Solucanlar için ideal ortam sıcaklığı 17 ila 23 derece aralığında. Sıcaklık 5 derecenin altına düştüğünde üretim ya da üreme tamamen durur, hareket kabiliyetleri azalır ve uykuya meyilli olurlar. Uzun süre uykuda kaldıklarından sonra da açlıktan ölürler. Eğer sıcaklık sıfırın altına inerse donarak ölürler. Uzun süre 35 derecenin üzerinde sıcaklıkla karşı karşıya kalmaları halinde bu durum üretimi durduracağı gibi birçok ölümlere neden olabilir.

Kırmızı Kaliforniya solucanları için en ideal nem oranı nedir?

Solucanların içerisinde bulunduğu ortam nemli olmalıdır. Uygun nem oranı yüzde 80 olup; ‘mama avuca alınarak sıkıldığında su damlamamalı ancak eliniz ıslanmalı’ şeklinde tarif edilebilir.

Kırmızı Kaliforniya solucanları için en ideal nem oranı nedir?

Kırmızı Kaliforniya solucanları için en ideal nem oranı nedir?

Kırmızı Kaliforniya solucanı özellikleri nelerdir?

Bağışıklık sistemlerinin gücü de, solucanların üzerinde ve sindirim sistemlerinde mevcut olan ve onları koruyan vücut sıvıları (sölom sıvısı) sayesinde oluşur. Solucanların kolayca hareket edebilmesi için,  toprakta bulunan milyonlarca zararlı canlılardan korunmak için yani hastalanmamak,  ölmemek için sölom sıvısı salgılar.

Kırmızı Kaliforniya solucanının yapısı

Solucanlar bir günde kendi ağırlığının iki katı kadar mama tüketebiliyor. Solucan sayısı ortalama 3-4 ayda iki katına çıkabiliyor. Çünkü solucanlar çok hızlı çoğalıyor. Tabi buna solucanın rahatlığı, ortam ısısı, havalandırma ve nemi çok etkilidir. Ne kadar çok rahat ortam yaratılırsa o kadar çok solucan ve gübre elde edilir. Silindirik bir vücutları vardır. Genişliği ortalama 3-5 milimetredir. Ağırlıkları ise 0.24 ila  1.4 gram ağırlığında değişir.

Kırmızı Kaliforniya solucanı yaşam ortamı ve üremesi nasıldır?

Uygun koşullar altında üreme oranları şu şekildedir; Her yetişkin solucan haftada en az 3.3 cocon (yumurta) yapar. Yumurtaların çatlama oranı 83.3 tür. Yumurtalardan ortalama 3.3 yavru çıkar. Yumurtalar 32 ila 73 gün arasında çatlar. Yavru solucanlar ergenliğe 53 ila 76 gün içende ulaşır. Yumurtadan ergenliğe 85-149 gün içinde erişilir. Daha fazla bilgi için solucanların üreme hızı nasıl artar yazımızı okuyabilirsiniz.

Kırmızı Kaliforniya solucan gübresi koku yapar mı ?

Kaliforniya Solucan gübresi hiçbir durumda koku yapmaz, gübreler içinde tek koku yapmayan gübre solucan gübresidir. Fermente olmamış ya da yarı fermente olmuş büyükbaş hayvan gübresi, bazı kanatlı gübrelerinin (tavuk, hindi) hatta sıvı yarasa gübresinin kötü koku yaydığı biliniyor. Ancak, solucan gübresinin kesinlikle kokusu yoktur. Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresi renk olarak toprağa yakındır. İçine başka herhangi bir şey eklenmeden her türlü bitkisel üretimde kullanılır.

Yorum Alanı

Adınız *
Soyadınız*
Email *
Telefon
Yükleniyor...
Call Now Button