"Tarlada evrim, tarımda devrim"

Pardon, kimsiniz?

Sorusuna Kaliforniya solucanları "merhaba ben Kaliforniyalı" demeyecek... Peki Kaliforniyalıyı nasıl anlayacağız?
Kırmızı Kaliforniya Solucanı

Kırmızı Kaliforniya solucanını diğer solucan türlerinden nasıl ayırt ederiz?

Eisenia Hortensis (Avrupa Kırmızı solucanı) ile Eisenia Foetida (Kırmızı Kaliforniya solucanı)  birbirlerinin benzeridir. Peki gerçek Kırmızı Kaliforniya solucanı nasıl ayırt edilir? Eisenia Foetida türlü sebeplerden dolayı eşsiz bir kompost solucanıdır. Uygun ortamda yetişen bir Kırmızı Kaliforniya solucanı 0.8 gram ağırlığa sahiptir ve Her  hafta iki yumurta kokonu bırakır. Her bir yumurta kokonundan ortalama iki ya da üç yavru solucan çıkar. Solucan yetiştiriciliğinde hava koşulları da önemlidir. Peki, Kaliforniya solucanı nasıl anlaşılır?

Kaliforniya solucanı nasıl anlaşılır?

Kaliforniya solucanı nasıl anlaşılır?

Kaliforniya solucanı nasıl anlaşılır?

Kırmızı Kaliforniya solucanı, ağır hava koşullarına karşı çok dirençlidir. Dahası, farklı nem seviyelerine kadar yaşamlarını sürdürebilir. Eisenia Foetida solucanı yüzeyden beslenir ve mamalama yapıldığında yukarıya doğru  çıkar. Bu suretle solucan mamalamayı kolaylaştırır. Solucan ve solucan gübresini  zahmetsizce ayıt  etmeye yardımcı olur.

Avrupa’nın kırmızı solucanı “Eisenia Hortensis”

Avrupa Kırmızı solucanı olarak Eisenia Hortensis satılır. Eisenia Hortensis cinsi uygun koşullar sağlandıkça 1.5 gramlık ağırlığa sahip. Eisenia Hortensis, haftalık yetişkin bir solucan, yumurta başına bir yavru üretir. Eisenia Hortensis solucanın en büyük özelliği çok daha yavaş çoğalmasıdır. Eisenia Hortensis solucanı, yetişkin Kırmızı Kaliforniya solucanına göre biraz daha büyüktür.

En büyük farklardan biri, Eisenia Hortensis yataklardayken Kırmızı Kaliforniya solucanına oranla derin deliklerde bulunabilir. Eisenia Hortensis solucanın dezavantajları, daha kısa ömürlerinin olması, daha yavaş çoğalması, çevre koşullarına karşı dayanıksız olmasıdır. Gerçek Kırmızı Kaliforniya solucanı üzerinde yapılan araştırmalara göre clitellium ve segment sayıları halkasının segmentleri ile birbirinden ayırt edilebilirler.

Kaliforniya solucanı nasıl sayılır?

Kırmızı Kaliforniya solucanı siparişi verecek olanların ve solucan gübresi üretimi yapan üreticileri en çok düşündüren konulardan biri, bu solucanların sayımının nasıl yapıldığıdır. Bazı işletmeler solucan sayımını tek tek sayarak yapar fakat solucan sayısı çok olunca sayım yapımı şöyle olur;

Kırmızı Kaliforniya solucanı yataklarında yüzeye yakın olarak yaşar bu yüzden devamlı üsten beslendirildikleri için üst kısımda mamaların verildiği yerde olur. Sayım zamanında az miktarda mamayla ve ışıklı bir ortamın sayesinde solucanların belli bir alanda toplanmaları sağlanabilir.

Kaliforniyalıı karanlığı sever, ışıktan kaçar bu yüzden yataktaki mama el yordamı ile toplanır, ta ki solucanlar için uygun küçük bir kap seçilene kadar.. Daha sonra yüzeydeki solucanlar kabı dolduracak kadar solucan sayılmaya başlanır. Kabın ortalama bin solucanla dolduğu kabul edilirse en az hata payı ile solucanlar paketlenip yollanabilir.

Solucan sayımı yapılırken şunlara dikkat edilmeli. Her sayım yapılacak solucan için, aynı solucan sayım kabı baz alınıyorsa; mutlaka numune alıp tekrar solucan sayısını kontrol edilmeli. Bu yüzden solucan saymakta aynı kabı kullansanız da solucan boyutu farklı olduğundan bazı hatalar oluşabilir.

Kırmızı Kaliforniya solucan satışı ve fiyatı.

Yorum Alanı

Adınız *
Soyadınız*
Email *
Telefon
Yükleniyor...
Call Now Button