"Tarlada evrim, tarımda devrim"

Solucanlar her zaman açtır

Bu yüzden solucanları besleme konusunu çok iyi bilmenizde fayda var.

Kırmızı Kaliforniya solucanı nasıl beslenir?

Son yıllarda Kırmızı Kaliforniya solucanı ve bu solucanın ürettiği gübre hakkında çok fazla haber okuyoruz. Kimileri bu solucanları girişimcilik olarak adlandırırken kimileri ise bu işi sadece çiçekleri için belli miktar gübre elde etmek için yapıyor Ancak şu bir gerçek ki, Türkiye’de gün geçtikçe Kırmızı Kaliforniya solucanına karşı rağbet giderek artıyor. Bu yazımızda sizlere Kırmızı Kaliforniya solucanı nasıl beslenir? Solucan maması nedir? sorularına yanıt vereceğiz. Ayrıca solucanların ne ile beslendiği hakkında da minik bilgiler paylaşacağız.

Kırmızı Kaliforniya solucanı nasıl beslenir?

Kırmızı Kaliforniya solucanı nasıl beslenir?

Kırmızı Kaliforniya solucanı nasıl beslenir?

Yiyecek artıklarından gübre elde edin

Kırmızı Kaliforniya solucanı yiyecek artıklarıyla beslenen bir canlı. Yemek artıklarınızdan bu şekilde besin değeri yüksek gübreler elde edebilirsiniz. Aynı anda bu yöntem oldukça çevre dostu bir tekniktir. Ortalama bin 100 adet Kırmızı Kaliforniya solucanı bin grama yakın yemek artığı tüketir. Ancak gübre üretim evresinde solucanları neyle beslediğiniz ve gübre üretilirken ne gibi çalışmalar yaptığınız kayda değer önem taşıyor.

Solucanlara nasıl bakmak gerekiyor?

Kırmızı Kaliforniya solucanı yemek yemeyi çok seven bir canlıdır. Bu solucanlar zamanlarının kayda değer bölümünü sizin verdiğiniz yemekleri yiyerek geçirirler. Sizin için gübre üretirler. Ancak onların da her canlılarda olduğu gibi sevdikleri ve sevmedikleri yiyecekler var. Eğer solucanların sevdiği yiyecekle beslerseniz kısa süre içerisinde üretilen gübreden büyük kar elde edersiniz. Çünkü gübre üretimi aşamasında solucanların beslenmesi çok önemli bir koşul.

Kırmızı Kaliforniya solucanını ne ile beslemek gerekir?

Yazımızda sizlere Kırmızı Kaliforniya solucanının severek yediği ve yemek istemediği yiyecekler olduğunu belirttik. Solucanlara ne kadar çok sevdiği yiyecekten verirseniz alacağınız kar yani gübre o kadar fazla olacaktır. Örneğin bir kompost hazırlamak için solucana vereceğiniz meyve ve sebzelerin kaliteli olması sizin de verimli ve kaliteli gübre almanızı sağlayacaktır.

Kaliforniya solucanı nasıl beslenir?

Kaliforniya solucanı nasıl beslenir?

Bunun dışında Kırmızı Kaliforniya solucanı aşağıdaki yiyeceklerden herhangi birini de severek tüketebilir. Mısır koçanının yaprakları, kavun kabukları, çay posası, muz kabukları, kahvenin telvesi, yumurtanın kabukları, yarı yanmış olan hayvan gübresi, sebze ve meyve gibi besinlerden kalan artıklar Kırmızı Kaliforniya solucanın sevdiği yiyecekler arasında yer alır. Solucanları beslemek için hazırlayacağınız yemek kabına soğan, sarımsak ve turunçgiller gibi besinleri koymaktan sakınmamalısınız. Kırmızı Kaliforniya solucanının sarımsağı ve soğanı ayrıştırma özelliği vardır.

Fakat bu ayrıştırma evresinde duyacağınız koku dayanamayacağınız seviyelere yükselebilir. Yemek kabınıza turunçgil veya yüksek aside sahip herhangi bir meyvenin kabuğunu eklerken çok fazla eklememeniz gerekir. Çünkü bunlardaki asit Kırmızı Kaliforniya solucanının ölmesine sebep olabilir. Sadece kabuklarını koyun. Kırmızı Kaliforniya solucanının verdiğiniz her şeyi tüketmesini istiyorsanız verdiğiniz gıdaların temel olarak yeşil olması gerekir. Örneğin yemek kabına koyduğunuz gıdalar kahve telvesi, yumurta kabuğu, çay yaprakları veya bitki artıklarıyla bunlarda büyük miktarda azot olduğu için yeşil besinler olarak adlandırabiliriz.

Solucanların beslenme aşamasında yapılmaması gerekenler

Kırmızı Kaliforniya solucanı ve gübresinden daha iyi verim alabilmek için özellikle asit ve tuz değeri yüksek olan gıdalardan uzak durmanız gerekiyor. Solucanlar patates ve domatesi sevmez, bu nedenle yemek kabına söz konusu gıdalar eklemekten kaçının. Süt ve et ürünleri de solucanlarınızdan aldığınız kalite ve verimi düşürür. Öte yandan Kırmızı Kaliforniya solucanı, mecbur kalırsa domatesi tüketebilir fakat tohumlarını ayrıştıramaz. Bu da zamanla domates tohumlarının filizlenmesine neden olacaktır. Aynı şekilde patates ile beslediğinizde benzer sıkıntıları yaşayabilirsiniz.

Patates tam olarak sindirilmeden önce filizlenmeye başlar. Et ve süt ürünlerini kullanmamanızın nedeni ise ayrıştırılmadan önce kötü koku yapmasıdır. Ayrıca bu besinler sinekleri de çeker. Solucanlarınızı beslerken evcil hayvan artıkları ve sıcak gübre ile beslemeyin. Sıcak gübre demek sindirilmemiş ve içinde zararlı mikroorganizmaların bulunduğu hayvan artığı anlamına gelir. Bu gübreyi solucanlara verdiğiniz zaman yemek kabının sıcaklığı ile solucanlarınız kayda değer seviyelere yükselecek ve solucanlarınızın ölmesine neden olacaktır.

Kırmızı Kaliforniya solucanı nasıl beslenir?

Gübre verimini artırmak için verilen meyve ve sebze artıkları kompostun içine konulmadan önce  önce çok küçük parçalar haline getirildiğinden emin olmalısınız. Bu besinleri ne kadar küçük parçalara ayırırsanız solucan gübresi oluşturma evresinde işiniz o kadar kolaylaşacaktır. Solucanlarınızı hafta bir kere ile başlayarak iki günde bire düşürerek besleyebilirsiniz. Kompost hazırlamanın önemi yazımızda daha fazla detay bulabilirsiniz.

Bu aşamada solucanların yiyecekleri ne kadar hızla tükettiğini gösteren defter tutabilirsiniz. Bu defterdeki bilgiler ile yemek miktarı, zamanlama ve yiyecek çeşitlerini daha iyi seçebilirsiniz. Eğer solucan kaplarınız yemek kokuyorsa bu aşırı beslendikleri anlamına gelebilir. Sineklerin yemek kabınıza gelmemesi için yiyeceklerinizi yaklaşık sekiz santimetre aşağıya koyabilirsiniz. Solucanlarınızı doğru beslediğinizin en iyi kanıtı sayılarının artması ve durumlarının iyi olmasıdır. Solucanların doğru beslenmesi verimliliği de artırır.

Yorum Alanı

Adınız *
Soyadınız*
Email *
Telefon
Yükleniyor...
Call Now Button