"Tarlada evrim, tarımda devrim"

Kırmızı Kaliforniya Solucanı

Solucanlar hastalandı, ne yapmalıyım diyenler için çözüm

Kırmızı Kaliforniya solucanı ve hastalıkları

Toprak için son derece yararlı olan Kırmızı Kaliforniya solucanları ile ilgili olarak en çok merak edilen konulardan biri de solucanların direnci… Her ne kadar solucanlar, doğadaki birçok canlıdan farklı olarak, hastalıklara karşı son derece dirençli ve dayanıklı olsa bile verilen mamanın asidik olması ve yine mama içinde çürüyen özellikle evsel atıkların solucanlar tarafından tüketilmesi protein zehirlenmesine neden olabiliyor… Kırmızı Kaliforniya solucanı ve hastalıkları konusunda sizi bilgilendirmek istiyoruz.

Kırmızı Kaliforniya solucanı ve hastalıkları

Kırmızı Kaliforniya solucanı ve hastalıkları

Kırmızı Kaliforniya solucanı ve hastalıkları

Solucanlar, PH seviyesinin nötr olduğu ortamı sever

Kırmızı Kaliforniya solucanı ve hastalıkları nasıl oluyor? Kırmızı Kaliforniya solucanların aşırı derece asidik mama tüketmeleri hayvanların bağırsaklarında sıkışan gaz, metabolizmalarında hava dolu şişkinlikler yaratabiliyor. Eğer Kırmızı Kaliforniya solucanları böyle bir zehirlenmeye maruz kalırsa derilerinin ince olması sebebiyle vücutları çok çabuk eriyebiliyor. Bu konuda son derece uyanık olması gereken üretici, durumu fark edene kadar tüm solucanlarını kaybedebilir. Kırmızı Kaliforniya solucanına verilen mama bu konuda belli başlı işaretler veriyor. Özellikle solucanların bulundukları ortamın asidik olmasını anlamanın yolu, pis kokudur. Yanı sıra bir PH ölçer cihazı, solucanların ortamları ile ilgili sağlam ve geçerli bilgi sunabilir. Bu durumda olması gereken PH değeri yaklaşık 7.5 olmalı. Nötr değer ise 7’dir. Solucanların en çok PH seviyesinin nötr olduğu ortamı sever. Başka bir unsur ise, solucanları daha çabuk tüketmeleri için evsel atıkların küçük parçalara ayrılan atıklarla azar azar beslenmesidir.

Gübre fermente edilmeli

Hep belirtildiği üzere Kırmızı Kaliforniya solucanlarının beslendiği gübrenin speratörden geçirilmesi ve fermente edilmesi esastır. Solucanlar hazırlanan mama hala yanmaya devam ediyorsa doğal olarak yüksek ısı yayacaktır. Bu durumda olan mama ile beslenen solucanların mamadan uzaklaşabilecekleri alan yoksa kayda değer zarar görebilirler. Kırmızı Kaliforniya solucanlarının yataklarının hazırlandığı sırada bir miktar solucan gübresinin yatak içinde kullanılması gereklidir. Benzer durumların yaşanması durumunda solucanların uzaklaşabileceği alan sağlanabilir. Sonuçta anlatılan öznel durumlar solucanın kendisi ile değil, beslenme, barınma koşulları ile ilgili… Yukarıda da anlattığımız üzere Kırmızı Kaliforniya solucanı yetiştiriciliği yapan veya yapmak isteyenlerin bunlara  özenle dikkat etmesi solucanlar açısından kayda değer önem taşıyor.

Kırmızı Kaliforniya solucanı ve hastalıkları konusunda sizinle ilk yazımızı paylaştık.

Bir reklam : Bu web sitesinde SEO uzmanı Eray Zat’dır.

1 Response

Yorum Alanı

Adınız *
Soyadınız*
Email *
Telefon
Yükleniyor...
Call Now Button