"Tarlada evrim, tarımda devrim"

Taşındık, toparlandık...

Kızıl Solucan yeni yerinde üretmeye devam ediyor.

Kızıl Solucan yeni yerinde üretmeye devam ediyor

2017 Nisan ayında Kızıl Solucan firması olarak ‘Tarlada evrim, tarımda devrim’ mottosuyla yola çıktık. Türkiye’nin gelecek nesillere bırakacağı yegane değer olan toprağa verdiği önemi Kırmızı Kaliforniya solucanı ve gübresi üretimiyle birleştiren firmamız, aynı misyon ve vizyon ile çalışmalarını sürdürmektedir.  Hali hazırda İstanbul Çatalça Hallaçlı Mahallesi’nde hizmet vermeye devam eden Kızıl Solucan; gücünü doğadan, motivasyonunu toprağın doğurganlığından alıyor. Yaşamın vazgeçilmez unsuru olan toprağa duyduğu saygı ile insanı ve çevreyi temel alan, çiftçinin değerini bilen sürdürülebilir yaşama olan sarsılmaz inancıyla büyüyen firmamız, organik ve doğal ürünleriyle pazarda kayda değer paya sahip. Kızıl Solucan olarak doğanın bize armağanı olan ve faydası artık herkes tarafından bilinen Kırmızı Kaliforniya solucanı ve organik gübre üretimiyle topraklarımızın verimini ve değerini artırmayı amaçlıyoruz.

Kapımızı çalan küresel iklim değişikliği kuraklık ve açlık senaryolarına karşılık tarımsal ürünlerde dışa bağımlı olan Türkiye açısından yerli üretimin önemi bir kez daha karşımıza çıkıyor. Hali hazırda çiftçinin maliyet artışı nedeniyle artık üretemez hale geldiği, üretmek isteyenin de tarım arazilerinin imara açılması, parçalı araziler nedeniyle ekecek toprak bulamadığı bu yeniçağda, tencerelerin olmazsa olmazı domatesi, patatesi hatta soğanı ithal eder olduk. Öte yandan her geçen gün artan girdi maliyetleri üreticileri topraktan uzaklaştırdı. Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan tarımda yaşanan krizin, çaresi solucan gübresidir.

Kızıl Solucan ile Şimdi organik solucan gübresi zamanı

Tarımsal girdide maliyetleri artıran hatta son günlerde yüzde 100 fiyat artışıyla karşımıza çıkan çiftçinin en önemli maliyet kalemlerinden biri de gübredir. Gübrede yaşanan bu artışın temel faktörü ise ithalat yoluyla elde edilmesidir. Toprak ve üzerinde yetişen her türlü bitkisel üretim için tehlike arz eden kimyasal gübre, gerek fiyatı gerekse kimyasal yapısı ile çiftçinin belini bükmeye devam ediyor. Ancak, çiftçi ve üretici çaresiz değil, tam da bu zamanda ‘yerli üretim’ ve tamamen ‘organik solucan gübresini’ daha fazla dillendirmek gerekiyor. Solucan gübresi başta ABD ve Avrupa ülkelerinde yüzyıllardır üretiliyor ve kullanılıyor. Organik gübre kategorisinde yer alan ve çeşitli çalışmalarla rüştünü ispatlamış olan solucan gübresi, Türkiye’de ise yaklaşık 15 yıldır üretiliyor.

Kızıl solucan yeni yernde

Kızıl solucan yeni yernde

Solucan gübresinin faydaları

İçinde toprağın ihtiyaç duyduğu organik maddeleri barındıran doğal solucan gübresi, ekilen ürünlerde yüzde 70’e varan verim artışı sağlar. Organik solucan gübresi zengin içeriğinde organik maddelerin yanı sıra hümik-fulvik asit, PH dengeleyici, nem, azot, potasyum, fosfor, kadmiyum, bakır, nikel, kurşun, çinko, krom gibi materyaller bulundurur. Sebze ve meyveleri özlenen koku ve tatlarına kavuşturan doğal solucan gübresi, toprağın gereksinim duyduğu besinleri karşılar. Çiftçinin sağlıklı ve gerçek kokulu ürünler hasat etmesinin önünü açar. Yüzde 40’a ulaşan su tasarrufu ile üreticinin sulama maliyetlerini düşürür. Toprağın verimliliğini sağlar ve toprak erozyonunu önler. Kokusuz olan solucan gübresi, hastalık yapıcı mikro florlar, ot tohumları, parazit yumurtaları ve ağır metaller içermez. Organik ve toprak odaklı olan solucan gübresini istediğiniz kadar kullanabilirsiniz, fazlası ürünü yakmaz. Tarlanızı, toprağınızı temizler asla otlanma yapmaz. Tüm ürünlerde organik solucan gübresini kolaylıkla ve rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bitkinin ihtiyaç duyduğu besinleri içermesi nedeniyle her türlü bitkiyi olumlu yönde etkiler.

Solucan gübresi nasıl uygulanır?

Sebzeleri dikerken bir avuç (50-60 gram) kullanılan solucan gübresini meyve ağaçlarında tatbik ederken fide çukuruna yaklaşık 1.5 kilogram direkt kök teması sağlanarak uygulanır. Toprakla kapatılan çukur ardından sulanır. Dikili sebzeleriniz ise, 15-20 cm mesafede çember şeklinde çukur açılır. Çukur içinde toprak görünmeyecek şekilde tek kat gübre uygulaması yapılır. Yana ayrılan toprak gübre üzerine kapatılarak sulanır. Yetişkin meyve ağaçlarında gölge izdüşümü (taç düşümü) hizası 15-20 cm derinlikte çember şeklinde kazılır. Bu çukura çap ölçüsü kadar (gölge çapı 2 metre ise 2 kg) gübre konulur yana ayrılan toprak üstüne eklenerek sulanır. Balkon bahçeliğinde ve süs bitkilerinde saksı toprak yüzeyi ince bir tabaka sıyrılarak alınır. Saksı toprak yüzeyi toprak görünmeyecek kadar gübre konulur ve ayrılan toprak üzerine konularak sulanır.

Ekmeğini topraktan çıkaran çiftçilerimiz, sözümüz sizedir!

Meyveden sebzeye, tahıl ürünlerinden bakliyata uzanan zengin ürün çeşidine sahip olan Türkiye’de solucan gübresi her türlü tarımsal üretimde gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Bitkinin direncini artıran solucan gübresi verimi ve rekolteyi artırır, erkencilik sağlar. Topraktaki organik madde miktarını artırır, toprağı besler. Bitkinin kök gelişimini hızlandırır ve saçaklanmayı artırır. Solucan gübresinin baş aktörleri olan Kırmızı Kaliforniya solucanlarının salgıladıkları ve gübreye taşıdıkları ‘sölom sıvısı’ ile bitki kök hastalıklarına karşı güç kazanır.

Solucanların sindirim sisteminde bulunan çok sayıdaki mikroorganizma, topraktaki zararlı bakterilerle mücadele eder. Bitkinin her türlü hastalığa karşı direncini artırır. Aynı zamanda solucan gübresi içindeki besin maddeleri ve elementler, suyun içinde daha yavaş çözülerek, bitkilerin kaliteli beslenmesini sağlar ve gübreleme periyodunu zaman içinde azalır. Toprağın su tutma kapasitesi artırarak, su stresini en aza indirir. Toprağın PH’ını kayda değer oranda düzenler. Bitki tarafından kullanılamayan fosfor, potasyum ve demir gibi bitki besin elementlerini toprakta çözünür hale getirir. Söz konusu elementlerin bitkinin toprak tarafından alımını kolaylaştırır.

İşimiz tarım, derdimiz toprak, çözümümüz solucan gübresi

Daha yaşanılır bir dünya özlemi ile Kızıl Solucan olarak, doğadan aldığımızı doğaya sunuyoruz. Tüm emeğimiz ve çabamız bu yöndedir. Daha mutlu bir doğa için hep birlikte üretmeye sizi de davet ediyoruz. İşimiz tarım, derdimiz toprak olunca tüm kentlerimizi tarımsal verileri ile değerlendiriyoruz. Hangi kentimizin tarımsal potansiyeli nedir, bu potansiyel solucan gübresi ile nerelere taşınabilir? sorusuna cevap arıyoruz ve aramaya devam edeceğiz. Türkiye tarım topraklarını üründe verimini, rekoltesini ve çeşitliliğini solucan gübresi ile artırılabilir, daha ilerilere taşıyabilir. Yaşanılabilir bir Türkiye için devletimizin de toprakla barışık tarımsal üretim modelleri desteklenmesi, her türlü girdi maliyetleri karşısında ezilen çiftçimizi korunması ve organik solucan gübresi kullanımını teşvik etmesi gerekmektedir.

Öte yandan tarımsal alanda yaşanan sorunların çözümü bütünlüklü bir tarım politikası olduğu unutulmamalıdır. Devletin bu yönde atacağı her adım yarınlarımız ve özellikle çocuklarımız açısından kayda değer önem taşımaktadır. Biz solucan gübresi üreticileri olarak doğru iş kolunda ve doğru bir alanda üretim yapıyoruz. Türkiye ekonomisine önemli katkı sunan solucan gübresi; hammaddesi bedava, makineleri bozulmayan, ürünü zamanla deforme olmayan solucan gübresi üretimine dört elle sarılıyoruz. Bıkmadan ve yılmadan solucan gübresi üretip stokluyoruz. İthal olması, toprak ve bitki üzerindeki zehirli atıkları nedeniyle kimyasal gübreden uzaklaşacak olan çiftçi, solucan gübresi ile kazanacak!

Yorum Alanı

Adınız *
Soyadınız*
Email *
Telefon
Yükleniyor...
Call Now Button