"Tarlada evrim, tarımda devrim"

Kompost hazırlamanın önemi

Solucanları ne kadar iyi beslerseniz gübreniz o kadar kaliteli olur.

Kompost hazırlarken nelere dikkat edilmeli?

Kompost hazırlarken nelere dikkat edilmeli? konusu önemli. Çünkü, Kırmızı Kalifoorniya solucanlarını beslemek için hazırlanan kompostta evsel atıklar büyük önem taşırlar. Bu atıkların türlerine göre bazı işlemlerden geçirilmesi gerekir. Kompostu oluşturan büyükbaş hayvan gübresinin yüzde 70 civarında olması, verimli bir besin sağlamak için en ideal seviyedir.

Kompost hazırlarken nelere dikkat edilmeli?

Kompost hazırlarken nelere dikkat edilmeli?

Kompost hazırlarken nelere dikkat edilmeli?

Separatör neden gereklidir?

Büyükbaş hayvan gübresinin öncelikle fermente edilmesi gerekir. Bunun için dikkat edilecek bazı noktalar vardır. Taze hayvan gübresinin yüksek derecede asidik yapıya sahip olması nedeniyle bu gübre Kırmızı Kaliforniya solucanlarına zarar verebilir. Bu riski ortadan kaldırmak için separatör adı verilen yöntemle ayrıştırma yapılması büyük önem taşır. Bu yöntemle büyükbaş hayvan gübresi içindeki zararlı sıvı ayrıştırılarak, asidik ortam bazik ortama dönüştürülmüş olur. Solucanlara zarar veren hayvan dışkısı içindeki sıvı kısım ayrıştırılarak sağlıklı bir besin elde edilmiş olur.

Beklemiş ahır gübresi kullanmak doğru mu?

Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise ahır gübresi olarak bilinen, güneş ve yağmur altında uzun süre kalarak besin değerini yitirmiş olan gübrenin kullanılmaması gerektiğidir. Çünkü bu gübre, güneş ve yağmur altında uzun süre beklemiş olduğundan böcekler, solucanlar ve mikroorganizmalarca besinleri tüketilmiş olur. Bu da besin değerini yitirmesi anlamına gelir.

Separatör sistemiyle hazırlanan gübre, Kırmızı Kaliforniya solucanı için en sağlıklı besini oluşturur. Fermente edilen büyükbaş hayvan gübresi, zengin besin değerleri taşıdığı için bugün yaygın olarak kullanılıyor. Zararlı sıvıların atıldığı bu organik gübre solucan maması olarak kullanıldığı gibi doğrudan bitkilere uygulanan organik gübre olarak da değerlendirilebiliyor.

Kompost nasıl hazırlanır?

Fermente edilmiş büyükbaş hayvan gübresinden elde edilen kompost, ayrıca içine başka bazı maddeler katılarak ve uygun nem şartlarında muhafaza edilerek daha besleyici ve sağlıklı hale getirilebilir. Bu maddelerin başında saman ve çay posası geliyor. Ayrıştırdığınız büyükbaş hayvan gübresine yüzde 20 civarında bir oranda çay posası ilave ederek, Kırmızı Kaliforniya solucanlarına rahatlıkla verebilirsiniz. Kompostunuzu daha da zenginleştirmek isterseniz, içine çeşitli evsel atıklar da katabilirsiniz. Karton, kağıt, lokanta atıkları, bağ-bahçe ve ince ağaç talaşı gibi organik olması koşuluyla çeşitli maddeleri ilave ettiğinizde daha besleyici bir kompost elde edebilirsiniz. Tabi bu maddeleri ilave ederken dikkat edilmesi gereken bazı noktaları da göz ardı etmeme lazım. Örneğin karton ve kağıdı vermeden önce ince bir şekilde kıymak ve nemlendirmek gerekiyor.

Bahçe çimlerini ve ağaçlardan dökülen yaprakları da komposta ilave ederek kaliteyi yükseltebilirsiniz. Öte yandan meyve, sebze, fındık, fıstık kabukları, marul, lahana gibi bitkilerin atıkları da kullanılabilir. Ancak narenciye gibi asidik yapıya sahip meyvelerin atıklarını kesinlikle kullanmamalısınız.

Solucan gübresi ile para kazanma konusunda sorusu olanlara cevap, “ciddi çalışanlar kazanır” olacaktır. Kırmızı Kaliforniya solucanı soğukta ne yapar makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Alanı

Adınız *
Soyadınız*
Email *
Telefon
Yükleniyor...
Call Now Button