"Tarlada evrim, tarımda devrim"

Solucan gübresi üretimi nasıl yapılır?

Solucan kalitesinin yüksek olması için bunları yapın!

Organik solucan gübresi üretim aşamaları nelerdir?

Solucan gübresi üretim aşamaları nelerdir? Solucan gübresi üretimi nasıl yapılır? sorularına yanıt verelim. Organik solucan gübresi yetiştirmek için öncelikle Kırmızı Kaliforniya solucanları için bir solucan kabı elde etmeniz gerekiyor. Oluşturacağınız solucan evi ahşap veya plastik olabilir. Solucan kabınızı verimli kullanabilmek için birkaç katlı yapabilirsiniz. Ancak bunu yaparken solucanların istediği uygun koşulları sağlamanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca solucanları kesinlikle güneş altında veya açık alanda beslemeyin.

Başka bir ifadeyle, solucan evinizi sıcaktan, soğuktan ve zararlı canlılardan korumak için kapalı bir alan tercih edin.  Özellikle kış aylarında solucanları muhafaza etmek için daha sıcak ve kapalı bir yer seçmeniz onların yararına olacaktır. Ayrıca gübre üretimi için de sürdürülebilir bir uygulama olacaktır.

Solucan gübresi üretim aşamaları

Solucan gübresi üretim aşamaları

Solucan gübresi üretim aşamaları

Yatak malzemelerinizi nemlendirmeyi unutmayın 

Tüm bu adımlardan sonra solucan evinize, sürekli dile getirdiğimiz üzere orijinal ve sertifikalı Kırmızı Kaliforniya solucanlarını yerleştirmeye başlayabilirsiniz. Ancak solucanları, yeni evlerine yerleştirmeden önce yapmanız gereken bir şey daha var. Bu da onlara yatak hazırlamak. Bu konu kritik önem taşıyan konuların başında geliyor. Solucan yatağı hazırlarken dikkat etmeniz gereken bir takım kurallar var. Bu kurallara değineceğiz ama önce, yatak sisteminin ne olduğunu anlatmak da fayda var.

Yatak malzemesi şeklinde tarif edilen malzemeler; renksiz, boyasız gazete kağıtlarından, parçalara ayrılmış karton parçalarından, saman, talaştan oluşur. Bu malzemelerle hazırladığınız yatak malzemelerini daha sonra solucan evinizin tabanına döşeyin, ardından malzemeleri hafif nemlendirmeyi unutmayın. Nem, solucanlar için hayati önem taşıyor. Nem olmayan veya zamanla azar azar nemlendirilmeyen yataklarda zamanlarda solucanlarınızın topluca ölümüne neden olabilirsiniz. Bu konuyla ilgili daha önce paylaştığımız metinlerden faydalanabilirsiniz.

Solucan gübresi üretimi nasıl yapılır?

Solucan gübresi üretimi nasıl yapılır?

Solucan gübresi üretimi nasıl yapılır?

Kaliteli gübre üretimi için evsel atık kullanmayı ihmal etmeyin 

Hazırladığınız yatak malzemelerini ortalama 10 santimetre olacak şekilde solucan evinizin tabanına ekledikten sonra biraz da toprak ekleyebilirsiniz. Zamanla hazırladığınız yatak malzemeleri solucanlar için gıda maddesine dönüşecek. Solucan evinizde uygun nem ve sıcaklık dengesini gözeterek, beslemeye başladığınız solucanlar büyükbaş hayvan gübresinin dışında en az haftada iki kere evinizden çıkan veya pazar, manav gibi yerlerden kolaylıkla edinebileceğiniz; meyve sebze atıkları, çay posası, muz ve kavun kabuğu, yumurta kabuğu, atıklarla besleyin.

Bu ileride elde edeceğiniz gübrenin zenginleşmesine ve toprağa faydalı yararlı mikroorganizmaların artmasını sağlayacaktır. Solucan için hazırladığınız besinleri küçük parçalara ayırmak, malzemenin kolay bozulmasını engelleyeceği gibi küflenme gibi faktörlerin de önüne geçecektir. Ayrıca solucanlar da bu malzemeleri kolaylıkla tüketmesine neden olacaktır. Diğer yandan solucanlara sarımsak ve soğan, portakal kabuğu gibi asitli yiyecekler vermekten ayrıca kaçınmanız gerekiyor.

Öte yandan yukarıda belirttiğimiz gibi solucanlar nemli ortamlarda yaşamak ister. Buharlaşmanın yoğun olduğu yaz aylarında solucanlar daha çok suya ihtiyaç duyar. Fakat suyun gerekli ölçüde verilmesi önem taşıyor. Zira az verilen su, solucanların nem ihtiyacını karşılamadığı için ölümle sonuçlanabileceği gibi aşırı sulamada solucanların boğulmasına neden olacaktır.

Reklamlar : Kırmızı Kaliforniya solucanı fiyatı ve solucan gübresi fiyatı için bizi arayın!

 

Yorum Alanı

Adınız *
Soyadınız*
Email *
Telefon
Yükleniyor...
Call Now Button