"Tarlada evrim, tarımda devrim"

Sakarya solucan gübresi

Kırmızı Kaliforniya solucanı Sakarya'da fazlasıyla meşhur.

Sakarya, solucan gübresi ile tarımsal potansiyelini ortaya çıkarıyor  

Özellikle Marmara Bölgesi’nde yer alan şehirlerimize yönelik olarak hazırladığımız ve solucan gübresinin bölgesel tarım faaliyetlerine olan katkısını ele aldığımız yazı dizimizde bu kez Sakarya’ya yer vermek istedik. Sakarya solucan gübresi üretimi ile sahip olduğu tarım potansiyelini buluşturmayı başaran ve buradaki üreticilerin sadece bu şirin şehre değil, çevre illere de solucan gübresi sevkiyatı yapan illerin başında gelmesi kenti yazı dizimizin öznesi konumuna getirdi. Kimyasal gübre ile her geçen yıl biraz daha zehirlenen topraklarımızı ve artık sürdürülemez konuma ulaşan tarım politikalarını göz önünde bulundurduğumuzda organik gübresini, çiftçiyle buluşturan ve yaptığı işi idealist bir yaklaşımla icra eden solucan gübresi üreticilerini rakip olarak değil, aynı ortak paydada buluştuğumuz yol arkadaşları olarak görüyoruz. 

Sakarya solucan gübresi

Sakarya solucan gübresi

Sakarya solucan gübresi

Sakarya solucan gübresi üretiminde kayda değer yol kat eden kentlerin başında geliyor. Ancak bu konuya geçmeden şehrin tarımsal faaliyetleri hakkında bilgi vermek de fayda var. Adapazarı’nda yer alan verimli ovalar, kentin önemli tarım alanları arasında yer alıyor. Her türlü modern ve iyi tarım uygulamalarına olanak tanıyan bu verimli ovalarda birçok ürün yetiştirilebiliyor. Bunların başında; buğday, arpa, mısır, fasulye, şeker pancarı, ayçiçeği, patates, soğan ve tütün başta geliyor.

Sakarya, solucan gübresi üretmeye ve kullanmaya başladı

Özellikle sebze üretiminde öne çıkan Sakarya, İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesinde yer alan birçok metropol Adapazarı’nın sebze ihtiyacını karşılayabilme kapasitesine sahip. Yazlık, kışlık ve turfanda sebzelerinin yanı sıra verimli ve kaliteli meyve yetiştiriciliğinde de kayda değer konuma sahip olan şehir, meyve üretiminde zengin ürün çeşidine sahip. Bu meyveler ise;  elma, armut, ayva, erik, kiraz, şeftali, ceviz, fındık, kestane, çilek ve üzüm olarak sıralama mümkün. İlde Sapanca yöresinde meyvecilik, Geyve’de bağcılık öne çıkıyor. Şeihr, tek başına Türkiye tarım hasılasında da önemli bir yere sahip. Patates ve şeker pancarı da söz konusu hasıla da iki önemli ürün olarak başı çekiyor. Özellikle yurt genelinde patates üretimi denilince ilk akla gelen Adapazarı oluyor.

Sakarya’nın verimli toprakları solucan gübresi ile buluşuyor

Sakarya; Marmara, Kocaeli ve Çatalca arasında bir konumda yer alıyor. Bu konumu nedeniyle Marmara ve Karadeniz iklimine hakim noktada bulunuyor. Başka bir ifadeyle şehir, Karadeniz’e yakın olan kıyılarında Karadeniz iklimi, güney taraflarında ise Marmara iklimi etkisi altındadır. Hem Karadeniz hem de Marmara ikliminin hüküm sürdüğü bu şehirde, tarımsal üretim de buna göre zenginlik gösteriyor.

Verimli ovaları ve zengin iklimi ile Sakarya’da yaygın olarak buğday, yulaf, arpa, şeker pancarı ve çavdar yetiştiriciliği yapılıyor. Öte yandan şehrin bu zenginliğine zenginlik katan solucan gübresi ile tanışan üretici, her türlü bitkisel üretimde gönül rahatlığı ile kullandığı organik gübre ile bir yandan toprağını güçlendirirken diğer yandan da üründe verimini artırmaya devam ediyor. Bu gübrenin yüzde 40 su tutma özelliğiyle sulama faaliyetlerinde tasarruf sağlayan üretici, toprakta kaliteyi üründe doğallığı artırıyor. Kentte son dönemde bir biri ardına artan solucan gübresi üretim tesisleri, üreticinin organik gübreden duyduğu memnuniyeti ortaya koyan kriterlerden biri olarak değerlendirilebilir.

Kırmızı Kaliforniya solucanı bu şehirde fazlasıyla tanınıyor diyerek yazımızı bitirelim.

2 adet yorum

  1. Avatar
    Safiye

    Bizde bu işi yapmak istiyoruz ama nasl yapilir bilmiyoruz. Nerede nasıl yapılır bilmiyoruz. Tek başımiza yapamayız Ortak bulmak istiyoruz Sizi de tebrik ederiz ve bol kazançlar dileriz

Yorum Alanı

Adınız *
Soyadınız*
Email *
Telefon
Yükleniyor...
Call Now Button