"Tarlada evrim, tarımda devrim"

Solucan gübresi destekleri

KOSKEB, teşvik, hibe...

Solucan gübresi devlet desteği

Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresi üretimi Bulgaristan, Romanya, Rusya, ve Ukrayna gibi ülkelerde Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) zamanından bu yana yapılıyor. Ancak küresel alanda popüler hale gelmesi Kaliforniya Üniversitesi tarafından yapılan çalışmalar sayesinde oldu. Kırmızı Kaliforniya solucanı Türkiye’de ise 2005 yılı itibarıyla birkaç meraklı girişimcinin emeği sayesinde adından bahsedilmesine vesile oldu. Solucan gübresi devlet desteği ile yakın zamanda adından çok söz ettirecek.

Solucan gübresi devlet desteği

Solucan gübresi devlet desteği

Solucan gübresi devlet desteği

Kırmızı Kaliforniya solucanı üretimi alanında Türkiye üniversitelerinde yapılan çalışmalar 2010 yılında hız kazandı. Fakat sektörün hızlı ve kontrolsüz büyümesine rağmen hala birçok Ziraat Fakültesi’nde bu alanda yeterli sayıda Ar-Ge çalışması yapılmıyor hatta konu üzerine bilimsel çalışma yürüten akademisyen sayısı da oldukça az.

Türkiye’de 5.5 milyon ton kimyasal gübre kullanılıyor

Solucan gübresi üretimi sektörü ülkemizde çok yeni ve dolayısıyla üretici tarafından henüz bilinmiyor. Bu yanıyla yatırım alanı açısından bakir ve avantajlı bir sahadır. Türkiye’de yıllık yaklaşık 5.5 milyon ton gübre kullanılıyor ve bunun neredeyse tamamını kimyasal gübre oluşturuyor. Solucan gübresi başta olmak üzere organik gübrelerin kullanım oranları ise istatistiklere bile giremeyecek kadar düşük. Ancak özellikle 2016 Kasım ayında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen Tarım Zirvesi’nde organik gübre üretimi ve tüketimi konusunda özendirme ve teşviklerin devreye alınması yönünde çalışmalara başlandı.

Solucan gübresi, kimyasal gübre ithalatını engelleyecek

Zira solucan gübresi, Türkiye coğrafyasının kayda değer problemlerinden olan toprağın zehirlenmesi, tuzluluk oranının artması ve veriminin düşmesi noktasında hızlı tedavi etme özelliğine sahip. İthalat yoluyla ülkemizde kullanılan kimyasal gübreye oranla daha ucuz olan yerli solucan gübresi topraklarımızın kurtarıcısı olma özelliğini taşıyor.

Solucan gübresi için yeni destek ve teşvikler yolda

Ekonomiye sağladığı katkıya ek olarak ülkede istihdamın artmasına olanak tanır. Tüm bu özellikleri ile son dönemde gerek bakanlık nezdinde gerekse üreticiler anlamında farkındalık sağlayan solucan gübresi için hükümette kolları sıvadı. Kısa vadede solucan gübresi üretimi ve bu alanda daha geniş pazarların yaratılmasını sağlamak, toprağın verimini artırmak isteyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bir takım teşvik ve destek programları hazırlıyor. Yurt genelinde daha fazla solucan gübresi üretimi ve tüketimine dair mevzuat ve sertifika programlarına ağırlık veren devlet, bu şekilde tüketiciye de sağlıklı ve organik gıda sağlamayı hedefliyor.

Solucan gübresi satışı için lütfen sayfayı ziyaret edin. Kırmızı Kaliforniya solucanı pazarlama hakkında bilgiler web sitemizde.

Yorum Alanı

Adınız *
Soyadınız*
Email *
Telefon
Yükleniyor...
Call Now Button