"Tarlada evrim, tarımda devrim"

Solucan gübresi üreticilerine verilen kredi ve hibeler

Konu hakkında bilgiler, gelişmeler ve devletin bu konuda aldığı kararlar

Solucan gübresi üretimi için devlet destekli kredi alınabilir mi?

Solucan gübresi devlet destekli kredi konusunda bilgiler. Solucan Çiftliği KOSGEB hibeleri nelerdir? Solucan gübresi üretimi, son yıllarda en fazla dikkat çeken girişimcilik dalları arasında yer alıyor. Bu iş için girişimde bulunmak isteyenlerin en fazla merak ettikleri konulardan birisi ise; Kırmızı Kaliforniya solucan gübresi üretimi için devlet destekli kredi alıp alınamadığı yönünde… Solucan gübresi üretimi yapmak isteyen girişimciler, bu alanda yapılan son çalışmalar kapsamında doğal gübre üretimi kategorisinde devlet desteği alabilir. Yazımızda sizlere solucan gübresi üretimi için devletten nasıl destek alabileceğinizi ve ne şartlar altında destek alabileceğinizi detaylı olarak paylaşacağız.

Solucan gübresi devlet destekli kredi

Solucan gübresi devlet destekli kredi

Solucan gübresi devlet destekli kredi

KOSGEB desteğini nasıl alırım?

KOSGEB  desteğini alabilmeniz için öncelikle KOSGEB Girişimcilik Eğitimleri’ne katılmalısınız. Çünkü bu eğitim sonunda  sertifika almaya hak kazanacaksınız. Devlet desteği için bu sertifikayı almanız gerekiyor. Çünkü destek sadece bu sertifikaya sahip olanlara veriliyor. Girişimcilik sertifikanızı aldıktan sonra yukarıda belirttiğimiz şartlara uygun olarak solucan gübresi üretim tesisinizi kurmanız gerekir.

Tesisinizi kurulum işleri tamamlandıktan sonra projenizi sunarak, KOSGEB’e müracat edebilirsiniz. Devlet desteğine başvurduğunuz zaman size sorgusuz sualsiz sadece işletme kuruluş desteği olarak 2 bin TL veriliyor. Bu desteğe ek olarak makine tesisat desteği adı altında 18 bin TL makine desteği de veriliyor. Burada üretim havuzu 10 bin TL + KDV şeklindedir. Belirli zaman içinde bu üretim tutarlarının yüzde 60’ı girişimciye tekrar ödeniyor. 10 bin liralık üretim havuzu için üç farklı işletmeden proforma fatura almanız gerekiyor. Fiyat teklifi olarak aldığınız bu proforma faturaları KOSGEB’e sunmalısınız. Burada fiyatlar arasında en uygun olanı seçerek onaylanıyor.

Solucan Çiftliği KOSGEB hibeleri

Solucan Çiftliği KOSGEB hibeleri

Solucan Çiftliği KOSGEB hibeleri

KOSGEB, işletme giderleri desteği de veriyor 

Girişimcilerin kendi şirket hesapları üzerinden üretim havuzu olarak aldıkları makineler, şirketlerin hesaplarına EFT / Havale yapılmak üzere ödeniyor. Ödemenin yapıldığına dair fatura veya dekont ile KOSGEB’e gidebilirsiniz. KOSGEB yetkilileri aldığınız makinenin kontrolünü yaptıktan sonra sizlere yüzde 60’ını geri ödüyor. İşletme Giderleri Desteği 30 Bin TL KOSGEB solucan gübresi üretim desteği adı altında sadece makine desteği vermiyor. Ek olarak işletme giderleri desteği de veriyor. KOSGEB’in girişimcilere ön gördüğü işletme harcamaları yardımı ise 30 bin lirayı buluyor. Bu verilen destek mekan için ödenen kira bedeli ve işçi maaşlarını kapsıyor. 100 Bin lira sabit yatırım desteği KOSGEB’in girişimcilere sunduğu desteklerden birini oluşturuyor. Bu destek girişimcilere geri ödemeli şartı ile verilir.

Solucan gübresi devlet destekli kredi konusunda bilgiler. Solucan Çiftliği KOSGEB hibeleri nelerdir? konularına açıklık getirmeye çalıştık.

Yorum Alanı

Adınız *
Soyadınız*
Email *
Telefon
Yükleniyor...
Call Now Button