"Tarlada evrim, tarımda devrim"

Solucan gübresi ile solucan humusu farkı

Solucan gübresi yani worm casting ile solucan humusu vermicompost arasındaki farklılıklar.

Solucan gübresi ile solucan humusu arasındaki fark nedir?

Solucan gübresi ile solucan humusu arasındaki fark nedir? sorusuna yanıt veriyoruz. Solucan gübresi yani worm casting ile solucan humusu vermicompost arasındaki farklılıklara değineceğiz. Bu konuda sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere solucan gübresi; yüzde 70’i büyükbaş hayvan gübresi yüzde 30’u evsel atıktan oluşan ve solucanlara verilen mamanın solucanın sindirim sisteminden geçmesi suretiyle ortaya çıkan bitki ve toprak için zengin gıda maddesine dönüşmüş haline verilen isimdir.

Solucan humusu, solucanlara verilen mamanın bir bölümünün solucanların sindirim sisteminden geçmesi, bir bölümünün ise hiç sindirim sistemine girmeden ayrışmadan ya da yarı yarıya ayrışması ile son ürün olarak kalmadır. Solucan humusu bu şekilde toprağa verildiğinde henüz ayrışmamış bölümler, zamanla toprakta bulunan bakteriler tarafından bitkinin çekebileceği yeni bir forma kavuşur.

Solucan gübresi ile solucan humusu arasındaki fark nedir?

Solucan gübresi ile solucan humusu arasındaki fark nedir?

Solucan gübresi ile solucan humusu arasındaki fark nedir?

Humus içindeki solucan gübresi miktarı nasıl artırılır?

Toprağa verilen humus içinde ne kadar çok solucan gübresi varsa toprak ve bitki açısından o kadar kaliteli ve zengin olacaktır. Bu durumda humus içerisindeki solucan gübresi miktarını nasıl artırabilirim sorusu ile karşı karşıya kalıyoruz.

Bu soruyu ise şu şekilde cevaplayabiliriz; her şeyden önce sistemde yeteri sayıda solucan bulundurarak bu sorunu aşabilirsiniz. Yine sistem içinde solucanlarınızı beslerken verilen mamanın solucanlar tarafından iyice sindirebilmeleri için onlara zaman tanıyın. Bir başka yöntem olarak, solucanlara verdiğiniz besinin yani mamanın aynı şekil ve boyutta olmalarını sağlayarak da humus içindeki solucan gübresi miktarını artırabilirsiniz. Son olarak da biten ürünün düzgün bir elek ile eleyerek, henüz sindirilmeyen bölümlerden ayırabilirsiniz.

Üreticiler, ‘saf solucan gübresi olur mu olmaz mı’ konusunu tartışıyor

Yazımızın bu bölümünde şu bilgiyi de vermemiz gerekiyor; Türkiye’de solucan gübresi üretimi yapan bazı üreticiler, teknik olarak orijinal ve tamamen saf solucan gübresi elde etmenin mümkün olmadığını iddia ediyor. Bu sebeple elde edilen ürün için ‘solucan gübresi’ demek yerine doğrudan ‘solucan humusu’  yani vermikompost demenin daha doğru olacağını savunuyor. Bu çıkarımdan bile yola çıkılsa ve elde edilen ürünün saf solucan gübresi olmadığı ön kabullüyle hareket edilse, yukarıda belirttiğimiz uygulamalar sonucunda solucan gübresine çok yakın bir ürün elde etmeniz mümkün olacaktır.

Solucan gübresi ile solucan humusu arasındaki fark nedir?

Solucan gübresi ile solucan humusu arasındaki fark nedir?

Solucanların sindirim sisteminde yararlı organizmaların rolü nedir?

Bu durumda başka bir soruya cevap bulamamız gerekiyor;  o halde solucan gübresini, humustan ve humusu da komposttan ayıran özellikler nelerdir? Burada temel hareket noktamızın; verdiğimiz büyükbaş hayvan gübresi ile evsel atığın solucanların sindirim sisteminden geçip geçmemesidir. Mikrobik canlılar, solucanların beslenmesinde kayda değer önem arz ediyor.

Ancak burada daha ilginç olan ise, solucanların sindirim sistemlerinden geçen atıkların onları senkronize, bitki ve toprak alımı için kolay şekle dönüştüren ve sindirim sistemi içinde yer alan sayısız yararlı organizmaların olmasıdır. Elbette ki, solucanlar bizim ticari amaçlarımız ve idealist hedeflerimiz için gübre üretmiyor. Solucanların gübre üretiminde belirleyici olan sindirim sisteminde; atıklar ve mama kanallardan geçerken, faydalı mikroorganizmalar da solucanlar için elzem olan gıdaların daha kolay emilimine yardımcı olur.

Yorum Alanı

Adınız *
Soyadınız*
Email *
Telefon
Yükleniyor...
Call Now Button