"Tarlada evrim, tarımda devrim"

Solucan gübresi nasıl satılır

Öncelikle ürettiğiniz gübrenin analiz raporu mutlaka elinizde olmalıdır.
Organik solucan gübresi

Solucan gübresi nasıl satılır?

Solucan gübresi nasıl satılır?

Solucan gübresi nasıl satılır?

Solucan gübresi nasıl satılır? Zorlu yaşam şartlarında dahi hayatta kalan bu hayvanlar insanlık için büyük önem taşımakta. Güçlü bağışıklık sistemleri sayesinde diğer canlılardan daha uzun ömürlüdürler. Sindirim sistemlerinde taşıdıkları vücut sıvıları (sölom sıvısı) sayesinde oldukça faydalı varlıklardır.

Solucan gübresi nedir?

Solucanların vücut sıvısı (sölom ) sayesinde içeriğinde bulunan, gelişimini destekleyen bakterilerle mamaların ve evsel atıkların faydalı bir gübreye dönüştürür.  Bitkilerin, sebze ve meyvelerin insan sağlığı için önemini düşündüğümüzde, onların hasat edildiği toprağın verimliliği de bizim için o kadar önemlidir.

Bu verimliliği arttırmak için en çok tercih edilen kimyasal ürünler toprağın yapısını bozmakta ve telafisi olmayan zararlar ortaya çıkmakta. Tam da bu noktada solucan gübresi; kalitesi düşen toprağın verimini arttırmada ve toprağı iyileştirmede devreye giriyor.

Solucanların dışkısından elde edilen bu gübrenin kalitesi uygun yaşam koşulları ve beslenmesiyle elde edilir.

Eisenia Fetida bakımı ve beslenmesi

Solucan gübresi için en çok kullanılan tür ise  “Eisenia fetida” ( Kaliforniya Solucanı) dır. İlk etapta az sayıda solucanla bu işe başlamış olunduğu düşünülürse yıl içinde bu sayı bu varlıkların hızla üremesiyle 10 katına ulaşacak.  Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresi üretimine başlarken; bulduğumuz derinliği ortalama 60 cm olan bir plastik kapla solucanlar için oluşturacağınız yaşam alanında yani yataklarda bu işe yapabilirsiniz.

Kabın alt bölümüne solucanlar için bir yaşam alanı oluşturmak zorundasınız. Adına yatak denen, ortalama bir nem kapasitesine sahip bu alan içi çakıl taşları, talaş, gazete kâğıdı, saman, karton,  kurumuş yapraklar kullanılır. Bu yataklar ne nemli ne de çok kuru olmalı. Standart nemde tutulmalı.

Solucanları besleyeceğiniz mamanın içeriği de önem taşır. Sebze, meyve atıklarından oluşacak olan bu kompost buğday, çay posası, mısır sapı, koçanı, çimen, ayçiçeği, pancar yaprağı, yulaf,  büyükbaş gübresi vs. gibi birçok çeşitle oluşturulabilir; fakat içinde asit, tuz ve kimyasal bulunmayan atıklardan olması gerekir. Bu mama daha önceden hazırlamış ve fermante edilmiş olmalı. Yeni yaşam alanlarının yani yatağın üzerine ortalama beş santimetre kalınlığında hazırlanan mamayı yerleştirerek solucan gübresi üretme aşamamıza bir adım daha yaklaşıyoruz.

Solucan gübresi nasıl satılır? Solucan gübresi satışı ve pazarlaması

İşe başlamadan önce yapmamız gereken bir araştırma da üretilen gübrenin satış aşamasıdır. Solucanların az sayıda başlayıp hızla çoğalıp üretimin artmasıyla artık bu işin pazarına girmemiz gerekecek. İlk olarak yasal prosedüre uygunluğunuzun onaylanması gerekiyor. Ürettiğiniz gübreden alınan numunenin Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilgili biriminin analiz etmesi ve onaylamasıyla lisans almamız gerekiyor. Ürün kalitenize göre gelecek talep aynı orantıda artıyor.

Öte yandan elinizde bir miktar numune ile bu işle ilgilenen fideciler, sebze meyve üreticilerine, sera, peyzaj ve fidecilerle irtibat haline geçmek gerekir. Çiftçilere yapacağınız tanıtımla ve görüşmelerle kaliteli ürününüz kabul görecek ve talep artacaktır. Organik tarıma verilen talebin artmasıyla bu ürüne gösterilen ilgi oldukça fazla; fakat ülkemizde bu işi yapanların sayısı istenilen miktarın çok azını karşılıyor. Ülkemizin bir tarım ülkesi olduğu göz önüne alındığında bu ürün için alıcı bulmakta sıkıntı yaşamayacaksınız.

Dip not, Kırmızı Kaliforniya Solucanı fiyatları ekonomik ve ucuz… Solucan gübresi nasıl satılır? makalemizin sonunda solucan kampanyası patlaşmak istedik.

Yorum Alanı

Adınız *
Soyadınız*
Email *
Telefon
Yükleniyor...
Call Now Button