"Tarlada evrim, tarımda devrim"

Solucan gübresi nedir?

Toprağınızı kimyasal gübre gibi öldürmeyen, ürünleri arttıran mucizenin kendisidir.
Kırmızı Kaliforniya Solucanı

Solucan gübresi nedir?

Kırmızı Kaliforniya solucanı diğer adıyla Latince Eisenia Foetida, adından anlaşılacağı üzere ilk defa Kaliforniya’da melezleştirilmesi sonucu ortaya çıktı. Bu solucanlar, ekolojik dengenin sürmesi açısından kayda değer önem taşıyor. Toprak, doğa ve tarımsal üretim üzerindeki etkileri ise tartışılmaz. Kırmızı Kaliforniya solucanı ürettiği solucan gübresi ile kimyasal gübrelemenin alternatifi olarak tarımda ve toprakta yeni nesil bir uygulamanın kapılarını aralıyor. Peki, solucan gübresi nedir?

Solucan gübresi nedir, toprak için neden önemlidir?

Kırmızı Kaliforniya solucanı, bir çeşit kültür solucanı familyasındandır. Ancak değişik vücut yapısına sahiptir. Lümboritsid olarak bilinen solucanların halkalı solucan grubundandır. Kırmızı Kaliforniya solucanının değişik vücut yapısı ve ölçüleri bulunur. Uzunluğu 60 ila 130 milimetre olan Kırmızı Kaliforniya solucanın, kalınlığı ise yaklaşık 7.5 milimetredir ve vücudunun baş kısmı oldukça kalındır. Koyu turuncu renkte, kasları güçlüdür. Kırmızı Kaliforniya solucanın vücudunun uç kısmı daha zayıf ve ince bir yapıdadır. Vücudunun baş kısmında ağzı bölümü, kuyruk kısmında ise rektum vardır. Segment sayısı 80 ila 110’dir. Vücuttaki segmentlerde pigment olmadığı için bakıldığında çizgili ve halkalı görünür. Daha ufak olan solucanlarda pigmentasyon görüntüsü daha koyu olabilir.

Kırmızı Kaliforniya solucanı vücut hatlarının ön kısım 9 ila 12 milimetredir. Erkek veya dişi üreme organları bölümü yoktur. Kırmızı Kaliforniya solucanlarında dişilik organı sırt kısmında, erkeklik organı ise gözenekleri kıl benzeri ve ‘C’ şeklinde yastık görünümüne sahiptir. Tüm vücutları şeffaf epitelyum ile kaplı olan Kırmızı Kaliforniya solucanları çift cinsiyetlidir. Fakat üremeleri için iki karşıt cinsin birleşmesi gerekir.

 Kırmızı Kaliforniya solucanı nasıl çoğalır?

Yumurtalarını yedi gün içerisinde uygun şartlarda kozalara bırakarak üreyebilirler. Kozaların şekilleri ise ovaldir ve koza büyüdükçe rengi değişmeye başlar. Bir kozanın içinde 1 ila 21 arasında yavru bulunabilir. Kozadan çıkan yavruların boyları ise 4 ila 7 milimetre arasında değişir. Çıplak gözle bakıldığında ince ve küçük ipi andırır. Ancak sırtlarında yer alan kırmızı omurgaları ile fark edilebilirler.

Doğumdan sonra ağırlıkları bir miligram olan yavrular oldukça hızlı bir şekilde beslenir. İki ay gibi kısa bir zaman zarfında 300 ila 350 miligrama ulaşır. Yumurtadan çıktıktan yaklaşık 10 hafta sonra yetişkinliğe ulaşırlar. Altı ayda da Kırmızı Kaliforniya solucanlarının ağırlığı iki gram olur. Mayıs ayında başlayan yumurtlama süresi temmuz ayına kadar sürer. Her solucan en az 17 ila 25 arası koza bırakır. Normal şartlar altında söz konusu yumurtalardan üç tanesi yaşayabilir.

Kırmızı Kaliforniya solucanın genel özellikleri

Kırmızı Kaliforniya solucanının hareketlerini vücudundaki kas sistemi belirler. Uzunlamasına hareket eden solucanlar toprağı delip, içine girmeye çalışırken kas sistemlerini kullanırlar. Kırmızı Kaliforniya solucanı toprağın havalanmasında oldukça etkili görev alır. Ortalama bir metre karede 100 adet solucan olduğu ispatlanmıştır. Bu solucanlar, yaz aylarında bin metre yol kat ederken, beraberinde toprağında havalanmasını sağlar. Toprak içinde sürekli hareket halinde olan solucanlar, organik olarak kendilerine verilen mamadan beslenerek, toprağı mineral bakımından zenginleştirirler. Solucanların, enzim yapabilme yetileri çok yüksektir. Öyle ki, kendi ağırlıkları kadar toprağı günlük enzimle dışarı atabilme özelliğine sahiptir.

Solucan gübresi nedir?

Gübreleme ve toprağa kattığı değer

Vücut yapısı itibarıyla iki borunun birbirinin içine geçmesine benzer bir yapıya sahiptirler. Dış boruyu bünyeyi kaplayan deriyi oluştururken, iç boru ise sindirim sistemini oluşturur. Bu iki boru arası ise sıvı ile dolu bulunur. Kırmızı Kaliforniya solucanı gübre yaparak, toprağın yeşillenmesine, şekillenmesine ve verimliliğinin artmasına katkı sunar. Kırmızı Kaliforniya solucanın fiziki özellikleri arasında en dikkat çeken nokta ise, sindirim sisteminin çalışma şeklidir.  Yediği besin boğazında biriktiren solucan, sindirimin gerçekleşmesi için besini mideye doğru iter. Midede sindirilen besin bağırsaklardan hareket ederek vücuttan atılır. Humik asit tuz korpolitleri de bolca bulunan solucan gübresi dışkısı, toprak yapısında oldukça etkilidir.

Toprağın havalanma ve su utma özelliğinin gelişmesine yardımcı olur. Toprağın verimini artırır. Korpolitler ise toprağın sürekli yenilenmesine olanak tanır. Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresi ile toprakta yer alan karbondioksit ve ölü bitkisel, hayvansal hücreler solucanlar tarafından yok edilir, toprağın canlılık kazanmasına sebep olur. Toprağın verimini solucanlar ve toprağın içinde bulunan canlılar sağlar. Bu aynı zamanda doğanın sürekliliğini tüm canlıların ihtiyaçlarını karşılar. İşte solucan gübresi nedir sorusunun cevabı tam da budur.

Kırmızı Kaliforniya solucanı nasıl beslenir?

Günde bir gram ile yaşayabilen Kırmızı Kaliforniya solucanları, güneş ışığını sevmezler ve maruz kaldıklarında ölürler. Kırımızı Kaliforniya solucanlarının yaşayabilecekleri ortam sağlandığında beş yıla yakın yaşayabilir ve her bir solucan ortama bin 500’e yakın yumurta bırakır. 4 bin Kırmızı Kaliforniya solucanı günde iki kilogram organik gübre üretir.

Öte yandan Kırmızı Kaliforniya solucanları ot, sebze atıkları, saman, talaş, karton, talaş ve büyük baş hayvan gübresi ile beslenirler. Yetiştirilmesi ve beslenmesi çok da maliyetli olmayan bu çalışkan hayvanların doğaya ve toprağa sağladığı faydaları sitemizde bulabilirsiniz. Aşağıdaki tabloda Kırmızı Kaliforniya solucanlarının almaları gereken ve almamaları gereken besinler gösterilmiştir. Solucanlarınızı tabloya göre besleyebilirsiniz.

Kırmızı Kaliforniya solucanlarına maliyetli olduğunu düşünmeyin. Çünkü kısa vadede organik gübre için vermiş olduğunuz ücreti, verim ve kaliteli ürün olarak geri alabilme şansına sahipsiniz. Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresi, topraktaki mineral dengesini artırdığı için sizin organik ve sağlıklı ürün yetiştirmenizde oldukça faydalı olacaklar.

Solucan gübresi nedir sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Sizi bir çok konuda bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Bir haber : Yalova solucan gübresi konusunda çok ciddi yatırımlar yapıyor.

2 adet yorum

Yorum Alanı

Adınız *
Soyadınız*
Email *
Telefon
Yükleniyor...
Call Now Button