"Tarlada evrim, tarımda devrim"

Tarıma devlet desteği var mı?

AB fonlarından gelen hibeler ve KOSGEB hakkında bilgiler

Solucan gübresi devlet destekleri

Solucan gübresi tesisi için devlet desteği nasıl alınır? Devlet desteği alarak solucan üretimi tesisi kurmak istiyorsanız ilk olarak solucan gübresi üretim sertifikası sahibi olmanız gerekiyor. Tesisinizi kurduktan sonra projenizi hazırlamak ikinci aşama. Projeniz hazırlandıktan sonra son aşama olarak başvuruyu yapabilirsiniz. Yaptığınız başvuru oluşturulan kurulun onayından geçerse; solucan gübresi üretimi için devlet desteği süreciniz başladı anlamına geliyor.

Solucan gübresi tesisi için devlet desteği nasıl alınır?

Solucan gübresi tesisi için devlet desteği nasıl alınır?

Solucan gübresi tesisi için devlet desteği nasıl alınır?

Tesis kurulumu aşaması nasıl ilerler?

Tesisinizin için belgeleri eksiksiz yerine getirdiyseniz ve ilgili yerlere ve birimlere başvurunuzu yaptıysanız bu kez tesisinizi tasdik etmek için harekete geçmek ve girişimlerde bulunmanız gerekiyor. Herhangi bir terslik oluşmadan çalışma onay belgesini aldıysanız, bakanlığın sizden isteyeceği bazı belgeler de olacak. İstenilen bu belgeleri hazırladıktan sonra evraklarınızla beraber lisans başvurusu yapma zorunluluğunuz aranacak. Lisansınızı aldıktan sonra işiniz burada bitmiyor. Tekrar bakanlığın sizden istediği belgeleri hazırlayarak bu sefer de organik sertifikasını almanız ve onaylatmanız yapmanız gereken işlemlerin başında geliyor. Söz konusu tescili de aldıktan sonra Bitki Koruma Şube Müdürlüğü’nün ürün denetimini yapmasını beklemelisiniz. .

Tesis kurulumu için neler gerekli?

Solucan gübresi üretimi yapmak istiyorsanız ilk olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı onaylı bir tesis kurmanız gerekiyor. Tesisi kurarken dikkat etmeniz gerekenler şu şekildedir: Tesisinizin binasını yönetmeliğe uygun olarak inşa etmelisiniz. Bina yapımında dikkat etmeniz gereken hususlardan birisi temiz alanları ve kirli alanları ayırmaktır. Bu iki alanda da ayrı ayrı personellerinizin yer alması gerekir. Bu alanda çalışan görevlilerin yer değiştirmesi yasaktır. Binanızın camlarında ve pencerelerinde sineklikler takılı olması gerekir. Bir ilaçlama firması ile anlaşmalı olunmalı ve ayda bir kere ilaçlanmalı.

Şahıs şirket, LTD, ŞTİ veya AŞ olabilir. Bulunduğunuz belediyeden aldığınız iş yeri açma belgenizin veya ruhsatınızın olması gerekir. Çalışma ruhsatı ile beraber bağlı bulunduğunuz Tarım İl Müdürlüğü’ne kaydınızın yapılmış olması gerekir. Tarım İl Müdürlüğü başvuru yapacağınız sırada size bir dosya ve gerekli belgeler verecek. Bu dosyada yer alan belgeleri tamamlamanız gerekir. Tarım Bakanlığı’na bağlı olan görevlilerin gelip, binanızı kontrol etmesi süreci başlayacaktır. Herhangi bir eksiklik terslik yoksa çalışma onay belgesini alabilirsiniz. Bu belge ile faaliyetlerinize başlayabilir ve gerek Kırmızı Kaliforniya solucanı gerekse gübresi anlamında satışa başlayabilirsiniz.

Ayrıca solucan çiftliği KOSGEB kredisi ve hibesi de var.

Yorum Alanı

Adınız *
Soyadınız*
Email *
Telefon
Yükleniyor...
Call Now Button