"Tarlada evrim, tarımda devrim"

Solucan gübresi üretimine yerel yönetimler öncülük ediyor

Tarımsal üretimde yüzde 50 verim artışı sağlayan ve tamamen organik olduğu için dünyanın en faydalı gübresi olarak bilinen Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresi üretimi her geçen gün yaygınlaşırken, Samsun’da ve Bilecik’in Bozüyük ilçelerinde solucan gübresi üretim tesisleri kurulmasına karar verildi. İstanbul Kartal’da ise belediye tarafından 5 yıldır solucan gübresi üretiliyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nden gübre tesisine destek

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kentte kurulacak lisanslı solucan gübresi tesisine her türlü desteği vereceğini açıkladı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan onaylı organik kompost solucan gübresi üretimi için Kırmızı Solucan Gübre Üretim ve Pazarlama Kooperatifi tarafından Samsun’da atılan adımların sonuca ulaşması adına her türlü desteği vereceklerini söyledi. Şahin, şunları açıkladı: “Artık Türkiye’de sadece küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık yapılmıyor. Bunun güzel bir örneği de topraklarımız için en verimli gübrelerden birisi olan solucan gübresi yetiştiriciliğidir. Üretimin artması noktasında da biz yerel yönetimlere büyük görevler düşüyor. Her zaman çiftçinin, emekçinin yanında olan bir belediyecilik anlayışıyla çalışmalarımızı sürdürdük. Bundan sonra da mevzuatlar kapsamında üzerimize düşeni yapmaktan kaçmayız.

Bozüyük’teki park ve bahçelerde solucan gübresi kullanılacak

Bilecik’in Bozüyük ilçesinde de yerel yönetim, solucan gübresi üretmeye karar verdi. Bozüyük Belediyesi, sonbaharda yoğun bir şekilde biriken kuru yaprakları değerlendirmek amacıyla başlattığı çalışma kapsamında solucan gübresi üretecek. Organik olarak üretilecek solucan gübresi ilçe genelindeki park, bahçe ve yeşil alanlarda kullanılacak. Bozüyük Belediyesi, bu çalışma ile hem bitkiler için oldukça besleyici olan solucan gübresine ücretsiz sahip olacak, hem de dökülen ağaç yapraklarını değerlendirmiş olacak.

Kartal Belediyesi, 5 yıldır solucan gübresi üretiyor

Bu arada Türkiye’de solucan gübresi üretimine ilk başlayan belediyeler, yıllardır bu işi başarıyla sürdürüyor. İstanbul Kartal Belediyesi, 2013 yılında başladığı vermikompost solucan gübresi üretimine devam ediyor. Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün yürüttüğü proje kapsamında 5 yıldır binlerce kişiye bilgilendirme yapılırken, okullara ve sitelere de tanıtım amacıyla solucan ve gübre dağıtımı yapıldı. Solucan gübresinin önemi hakkında Kartal’daki okullarda ve sitelerde bilgilendirme çalışmaları yapan Kartal Belediyesi, projeye ilgi gösteren İstanbul içi ve dışından birçok belediyeye de Kartal Belediyesi’nin solucan gübresi ürettiği serada bilgi verdi.

Çevre bilincini yükseltmeye çalışıyor

Özellikle çocuklar ve gençlerde çevre bilincinin yükselmesine yönelik çalışmalara önem veren Kartal Belediyesi; solucan gübresi üretimi projesini, Çarşı Mahallesi Hasanpaşa İlkokulu ve Soğanlık Orta Mahalle Özel Açı Ortaokulu, Hasan Ferruh Özgen Anadolu Lisesi, Atalar Meslek Lisesi, Yüksel İlhan Alanyalı Anadolu Lisesi, Atalar Anadolu Meslek Lisesi Fen Bilimleri Okulları, Doğa Koleji ve Kıraç Okulları gibi okullarda devam ettiriyor.

Yorum Alanı

Adınız *
Soyadınız*
Email *
Telefon
Yükleniyor...
Call Now Button