"Tarlada evrim, tarımda devrim"

Solucan gübresi para kazandırır mı?

Kaliteli organik gübre üretmeyi başarırsanız evet, kazandırır.

Solucan gübresi üretmek para kazandırır mı?

Her iş kolunda olduğu gibi işe doğru bilgilerle başlamak, süreçle tecrübe kazanmak ve sabırlı olmak gözden kaçırmamız gereken önemli konulardan biri. Aslında biz tecrübe kazanmak ve pazar oluşturmak için ilk olarak bu işe büyük miktarda solucanla başlamanın doğru olduğuna inanmıyoruz. Çünkü ; gerçek Kırmızı Kaliforniya solucanları bir yılda 16 kat üreyebilen canlılardır. Ayrıca bu süreçte ürettiğiniz kaliteli Kırmızı Kaliforniya solucan gübresini çiftçiye tanıtmak için numune olarak dağıtmak ve pazar oluşturmak mantıklı bir pazarlama yöntemi olacaktır. Peki, Solucan gübresi üretmek para kazandırır mı?

Amaç solucan satmak değil, gübre üretmek olmalı

Kırmızı Kaliforniya solucanı üretiminin en büyük artısı, az sermaye ile başlayıp, orta vadede hatırı sayılır miktarda para kazanmanızı sağlamasıdır. Ancak burada unutulmaması gereken faktör, solucan satışı değil, gübre satışıdır. Günümüzde üreticinin yaptığı en büyük hatalardan biri de budur. Çünkü solucan satışı kısa vadede para kazandırırken, solucan gübresi üretimi ise çok daha meşakkatli bir süreçtir. Üreticinin kar elde etme maksadıyla izlediği bu yöntem, kısa vadede sektörün doyuma ulaşmasına neden olacaktır. Şöyle ki; herkesin Kırmızı Kaliforniya solucanı sattığı bir piyasada bir süre sonra satışlar durma noktasına gelecektir. Bu da orta vadede Kırmızı Kaliforniya solucanı üretimiyle, gübre üretimi arasında ters orantı yaratacaktır.

Solucan gübresi üretmek para kazandırır mı?

Solucan gübresi üretmek para kazandırır mı?

Solucan gübresi üretmek para kazandırır mı?

Buradaki asıl hedef; kapasite fazlasında solucan satışına gitmek, normal şartlar altında ise gübre üretimine odaklanmaktır. Bu şekilde izlenecek üretim perspektifi, pazarlama ve satış politikası hem piyasa hem de üretici açısından daha sürdürülebilir bir piyasa yaratacaktır. Üreticinin, solucan gübresi motivasyonu ile çalışması hem üreticiye hem çiftçiye hem de ekonomiye kazandıracaktır.

Doğru mama ve evsel atık beslemede önemli

Yapılan en büyük yanlışlardan biri de speratörden geçmemiş, çok taze (ıslak, kötü koku ve zararlı bakterilerden arındırılmamış ve yeteri kadar kurutulmamış)veya aşırı derecede yanmış (kuru, yaralı bakterilerin tamamen öldüğü, PH değeri düşük) hayvan gübresi ile solucan beslemektir.  Her iki yönlü büyükbaş hayvan gübresi ile beslenen solucan gübresinin kalitesi de düşecektir. Ancak doğru mama ile beslenen ve evsel atıkla desteklenen solucan maması, kaliteli olup kendine pazarda yer bulacaktır. Fakat yukarıda belirtilen hususlara dikkat etmeyen üreticinin solucanı da gübresi de elinde kalacaktır. Ayrıca bu şekilde üretilen ve çiftçiye sırf reklam amacıyla bedava dağıtılan solucan gübresi de pazarlama faaliyetlerinizi daha başlamadan bitirecektir.

Öte yandan aşırı yanmış hayvan gübresinin;  böcek, haşere, toprak solucanları ve diğer mikroorganizmalar tarafından tamamen tüketilen ve hatta solucanlar için hastalık taşıyan organik atık olduğu da yine üreticiler tarafından unutulmaması gereken başka bir gerçektir. Kaliteli solucan gübresi elde etmek istiyorsanız; Kırmızı Kaliforniya solucanlarınızı kaliteli kompost (mama) ile beslemek zorundasınız.

Gübre çiftçiye fayda sağlamıyorsa, size de fayda sağlamayacaktır

Kırmızı Kaliforniya solucanı ve gübre üretiminde şu asla unutmamanız gereken bir pazarlama stratejisi olmalı; ürettiğiniz solucan gübresi çiftçiye ekonomik açıdan bir artı sağlamıyorsa size de ekonomik getirisi olmayacaktır. Ayrıca kaliteli Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresi tarım ürünlerinde ayrım göz etmeksizin yüzde30 ila 70 oranında verim artışı sağlaması nedeniyle aranan bir gübredir. Hiçbir çiftçi kendine böyle büyük bir avantaj sağlayan gübreyi geri çevirmez. Önemli olan çiftçi ile iletişim kurmak ve kaliteli solucan gübresi ile pazara giriş yapmaktır.  Son dönemde kimyasal gübrelerle kirlenen tarım arazilerimizin ve topraklarımızın ivedilikle bu zehirden kurtulması gerektiği farkına varan Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nın gübre konusunda organik gübreye yönelik çalışmalarının olduğu ve üretici ve çiftçinin de bu yönde desteklendiği takip edilmesi konular içinde yer alıyor. Bakanlık, Kırmızı Kaliforniya solucan gübresini bir çare olarak üretici ve çiftçinin karşısına alternatif olarak getiriyor. Çeşitli destek, hibe ve kredilerle söz konusu üretimi destekliyor. Bu sayede solucan gübresi üretiminin yurt genelinde yaygınlaşacağını da belirtmeye gerek duymuyoruz. Kırmızı Kaliforniya solucanı fiyatı konusunu merak edenler ilgili sayfaya bakabilir..

Bakanlık, solucan ve gübre üretimini destekliyor

Yanı sıra halihazırda üretilen solucan gübresinin Türkiye’de organik gübre ihtiyacının sadece yüzde 5’ini karşıladığı bir gerçek… Bu yüzden kaliteli solucan gübresi üreticilerinin pazar bulma konusunda endişelenmesine gerek yok. Tecrübe kazandıktan sonra kendi pazarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz ve marka bilinirliğine yönelik çalışma başlatabilirsiniz. Ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresi ve üretimi için lisans başvurusu yapabilirsiniz. Bakanlığa başvuru yaparak gerekli lisans alınır ve solucan gübresi satışı yapabilirsiniz. Ayrıca yeni girişimciler, kapasite fazlası solucanlarınızı da satarak para kazanma şansınız olduğunu da unutmayın. Solucan gübresi üretmek para kazandırır mı sorusuna umarız ki cevap bulmuşsunuzdur.

 

Yorum Alanı

Adınız *
Soyadınız*
Email *
Telefon
Yükleniyor...
Call Now Button