"Tarlada evrim, tarımda devrim"

Solucan Gübresi Bilinmeyenleri

Bu konu hakkında daha önce söylediklerimize ilaveler var.

Solucan gübresinin bilinmeyenleri  

Son dönemlerde giderek artan organik solucan gübresi yetiştiriciliği, solucan gübresinin bilinmeyenleri konusunda bir çok detayı da ortaya çıkardı. Birçok yazımızda dile getirdiğimiz üzere, solucan gübresinin alternatif organik gübrelere oranla öne çıkan birçok avantajı belirlendi. Biz, solucan gübresi üreticilerinin yapması gereken işlerin başında, söz konusu gübrenin özelliklerini çiftçiye bıkmadan ve yorulmadan anlatmak olmalı.

Solucan gübresinin bilinmeyenleri

Solucan gübresinin bilinmeyenleri

Solucan gübresinin bilinmeyenleri

Öte yandan solucan gübresi üretmeye karar verdiğinizde solucan sayısının fazla miktarda olması gerekmiyor. Çünkü Kırmızı Kaliforniya solucanları diğer türlere oranla daha hızlı üreyebiliyor. Bu da az solucan az maliyet anlamına geliyor. Birçok sektöre göre daha küçük bütçe ile işe başlayıp, zaman içinde işi yapıp tecrübe kazanarak sayısını artırabilirsiniz. Çok solucanla uğraşmaktansa işi öğrenmek daha faydalıdır. Eğer elinizde safkan Kırmızı Kaliforniya solucanı varsa bir yılda en az 16 kat çoğaldığını bilmeniz gerekir. Zor şartlar altında bile çok çabuk üreyen bu eşsiz hayvanla aylık üç ton satış için hazır gübreye sahip olabilirsiniz.

Geniş kullanım alanı ile solucan gübresi topraklara can katıyor

Solucan gübresi satın almak isteyenler;  fideciler, seracılar, peyzaj şirketleri, fidancılar, yüzde 100 organik üretim yapanlar meyve sebze üreticileridir. Günümüzde müşteri memnuniyetine odaklanmak önemli bir stratejidir. Ürün odaklı çalışmak bu da bunun parçası. Eğer kalite açısından üreticiyi memnun edebilirseniz sürekli müşteri kazanmak oldukça kolay. Etrafınızda gübre kullanmak isteyen birçok üreticiyi bu gübreye çekmek gübrenizi sunmak yine sizin elinizdedir.

Öncelikle konuyu ve gereksinimleri iyi bilmeli ve yeni bir pazarlama taktiği geliştirmek gerekiyor. Örneğin çiftçiye kendini tanıtıp bir miktar numune vermek başlangıç için iyi bir pazarlama taktiği olacaktır.  Eğer ürettiğiniz solucan gübresi kalite açısından verimli, güvenli,  tatmin edici ve zengin ise bu numune gübre ile çiftçinin yüzünü güldürebilirsiniz. Böylelikle müşteri kazanma ihtimaliniz çok yükseliyor. Bol miktarda numune dağıtmak çiftçi ile doğrudan iletişim halinde olmak sorunlarını dinlemek ve çözüm üretmeye çalışmak solucan gübresi satmak için iyi bir yol. Eğer ürettiğiniz gübre kaliteli ise bu  numuneler yıllarda sonra size solucan gübresi satın alacak onlarca müşteri kazandırır. Solucan gübresi üretimi ülkemizde yükselen, önemli bir değer. Çünkü bu değere ciddi ihtiyaç var.

Tarımsal üretimde her şey solucan gübresi ile başlayacak

Herkesin bildiği gibi ülkemiz bir tarım ülkesidir. Bu da girişimci için bulunmaz bir nimettir. Bu sebeple Kırmızı Kaliforniya solucanı üretiyorsanız pazar bulmakta hiç sıkıntı yaşamazsınız. Ayrıca solucan gübresi uygun ortamlarda korunduğunda üç yıl raf ömrü vardır. Bunun yanında çiftçilerimizin kazanmış olduğu alışkanlıktan vazgeçmesi gerekiyor. Çünkü sürekli kimyasal gübre kullanarak topraklarımızın zaman geçtikçe verimsizleştiği ve kullanılan gübre nedeniyle topraklarımızın çoraklaştığı biliniyor. Fakat çiftçi alışkanlıklarından kopamıyor ve toprağını riske atmak istemiyor. Zamanla bilinçlenen çiftçi son yıllarda organik tarımın yaygınlaşmasıyla birlikte kullanılan gübrenin, verim artışı olmak üzere çok faydasının olduğunun farkına vardı. Ve gübreye yeni bir soluk geldi.

 1. Solucan gübresi fiyatları
 2. Kırmızı Kaliforniya Solucanı Fiyatları

 

3 adet yorum

 1. Avatar
  Selami Coktan

  Merhaba Kastamonu’da ciftcilik yapiyorum. Buralarda solucan gubresi kullanan ureticiler var. Yeni basladilar ama cok memnunlar. Gubre fiyatlari hakkinda bilgi alabilir miyim? Bende kullanmak istiyorum. Tesekkurler

  1. Alev Parlak
   Alev Parlak

   Merhaba Selami bey,
   Telefonda bilgi verdik. Umarım yeterli olmuştur. Değerli yorumunuz ve alış verişinizde bizi tercih ettiğiniz için teşekkürler. Her türlü yardım noktasında size bir telefon kadar yakınız. İlgili arkadaşlar, en kısa zamanda dönüş yapacaklar. Hayırlı işler, saygılar

Yorum Alanı

Adınız *
Soyadınız*
Email *
Telefon
Yükleniyor...
Call Now Button