"Tarlada evrim, tarımda devrim"

Yazı Dizisi - Bölüm 2

Solucan kabınıza dair 10 temel hata

Solucan Kabınıza Dair 10 Temel Hata – Yazı Dizisi 2

Solucan kabınıza dair 10 temel hata – Yazı Dizisi 2. Bölüm.

Solucanların fazla beslenmesi

Günümüz koşulları altında solucanların kendi vücut kütlesi kadar mamayı tüketebildiği söyleniyor. Gerçekten Kırmızı Kaliforniya solucanları mama yemeği çok seven canlılardır.  Ancak solucanın ‘yiyebilmesi’ ile ‘yiyebilecek olması’ aynı anlama gelmiyor.

Solucan kabınıza dair 10 temel hata

Solucan kabınıza dair 10 temel hata

Solucan kabınıza dair 10 temel hata

Solucanların aynı zamanda içindeki yataklama malzemesini de tükettiği unutulmamalı. Eğer Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresi üretiminde yeni bir girişimci iseniz veya üretime yeni başlıyorsanız, solucanlarınızı beslemeye yavaş şekilde yapmalısınız. Solucanlarınızın mamalamaya başlamadan önce onların yeni yataklarına alışmaları için zaman vermeniz gerekiyor.

Bundan sonra kaba az miktarda mama koyarak, bu mamanın kadar zamanda tüketildiğini öğrenmeye çalışın. Sonra yavaş yavaş verdiğiniz mamayı artırmaya başlanabilir. Artık böyle deneyimlerle onlara verdiğiniz mamanın ne kadar vakitte tükendiğini kavramaya başlayacaksınız.

Solucanları aşırı mamalamak, yiyeceklerin işlenmeden kokmaya ve çürümeye neden olur. Bu da solucanların kaptan dışarı kaçmalarına yol açar. Burada bahsedilenin solucanları az beslemek olduğunu düşünülmemeli. Eğer solucanlarınız yeterli taze yataklama malzemesine sahiplerse açlıktan ölmeleri gözlemlenmez.

Solucanlara çok fazla ilgi alaka göstermek

Kaplar içinde yer alan solucanlarınızı kontrol etmek veya diplerde neler olduğunu anlamak için yataklama sisteminizi sürekli elle kurcalamak onları mutsuz eder. Solucan kabınızı sadece solucanları mamalama, sistemi kontrol etmeye ve hasata hazır olan kabınız için açabilirsiniz. Elbette solucan yatakları sahibi olmanın güzel taraflarından birisi solucanları gözlemektir. Bunu mümkün olan en az düzeyde yapmaya çalışın.

Solucan kabında yeterli hava akışının olmaması

Solucan kabınızı yapısından veya çok fazla nem içeren besinlerle dolu olmasından sistemde hava akışı sorunu oluşur. Söz konusu durum, solucanlarınızın sağlıklı hareket etmelerini engelleyecektir. Buna karşılık ne yapmak gerekir: İyi bir havalandırma sistemine sahip bir solucan kabını kullanmaya başlanabilir. Fakat kullanacağınız yataklamanın çok fazla ıslak olmamasına, nemliliğine dikkat edin.

Solucanlara verilmesi uygun olmayan yiyecekler

Solucanlar neredeyse her türlü doğal atığı tüketebiliyor. Fakat bu onlara her türlü yiyeceği verebiliriz anlamına gelmiyor. Solucanlarınıza et, peynir, ekmek ve yağ vermeyin. Aslında saydığımız gıdalar, solucanlar tarafında  ayrıştırılabilir fakat söz konusu gıdalar yataklarda çürümeye ve kötü kokuya  neden olacaktır.

Yazı dizisi : 123

Yorum Alanı

Adınız *
Soyadınız*
Email *
Telefon
Yükleniyor...
Call Now Button