"Tarlada evrim, tarımda devrim"

Yazı Dizisi - Bölüm 1

Solucan kabınıza dair 10 temel hata

Solucan kabınıza dair 10 temel hata – Yazı Dizisi 1

Solucan kabınıza dair 10 temel hata – Yazı Dizisi 1. Bölüm.

Kompost kabının içinin çok fazla ıslak olması

Solucan kabınızdan ekşi bir koku yükseliyorsa; bunun en önemli nedeni büyük olasılıkla yatağınızın çok fazla nemli olmasıdır. Böyle bir durumla daha çok plastik veya kauçuk bir kap kullanıyorsanız karşılaşabilirsiniz. Ahşap kaplar yataklama malzemesinin nefes almasına, kurumasına olanak sağlar ancak plastik kaplarda bu mümkün olmayabilir, bu da fazla nemin kapta birikmesine neden olur.

Solucan kabınıza dair 10 temel hata

Bunun dışında kapta fazla nem oluşmasının başka nedenlerini ise yatağa koyulan atıkların fazla nemli olması ya da solucanlara hazırlanan atıkların (kavun, karpuz vb.) çok fazla su içermesi şeklinde sıralayabiliriz. Fazla nem olması halinde sorunu şu şekilde çözebilirsiniz; solucanlarınızın yataklarına bir müddet fazla sulu yiyecek vermeyi kesin. Kabınıza bir miktar kuru yataklama malzemesini karıştırın ve mamayı kaptaki mevcut sistemin üzerine yayın. Kuru malzeme, ıslaklığın bir kısmını alacaktır. Eklenen kuru yataklama malzemesi tamamen nemli ise ve hâlâ kapta nem varsa bu durumda sistemdeki yatağa bir miktar daha kuru malzeme eklenebilir.

Solucan kabınıza dair 10 temel hata

Solucan kabınıza dair 10 temel hata

Kompost kabının içinin çok fazla kuru olması

Solucanlar, ciltleriyle nefes alır ve bu nedenle nefes alabilmek için oksijene ve neme ihtiyaç duyarlar. Eğer kabınızın içi gereğinden fazla kuru ise solucanlar, kurur ve boğularak ölmeye başlar. Sistemin fazla kuru olma meselesini şöyle çözebilirsiniz; solucan kabınıza koyacağınız evsel atıklarını yataklama malzemesinden önce nemlendirerek kaba ekleyin. Şayet solucan kabınıza yerleştirdiğiniz ve daha önce nemlendirilmiş olan yataklama malzemeniz zamanla kuruyorsa ara sıra yataklama malzemesini nemlendirin.

Solucan kabına eklenen yiyeceklerin yataklama malzemesiyle karıştırılması

Eğer solucan kabınıza ekleyeceğiniz yiyecekleri kaptaki yatak malzemesiyle karıştırırsanız bir çeşit  kompost kabı elde etmiş olursunuz, kap içinde sıcaklık yükselir, solucanlar doğal olarak bundan rahatsız olur ve kabın yukarısına çıkıp gezinmeye başlar. Bu sorunu şöyle çözebilirsiniz; yapacağınız ilk iş erişebileceğiniz solucana erişmek ve solucanları alıp yeni bir kaba aktarmak olmalı.

Söz konusu sorunu aşmak için en sık kullanılan besleme yöntemi yani yatağın üst kısmında bir yere yiyecek koyarak, solucanları besleme yöntemi de uygulanabilir. Sonuç itibarıyla solucan maması ile yataklama malzemesini birbirine karıştırmayın. Solucanlarınız mamalarını zaten kendileri bulabilir, bunu asla unutmayınız…

Yazı dizisi : 123

Yorum Alanı

Adınız *
Soyadınız*
Email *
Telefon
Yükleniyor...
Call Now Button