"Tarlada evrim, tarımda devrim"

Solucan mamasının önemi

Doğru beslenen Kaliforniya solucanlarının çok daha kaliteli gübre üretttiğini biliyor musunuz?

Solucan maması nedir?

Solucan maması, Kırmızı Kaliforniya solucanı için sağlıklı şekilde yaşaması ve kaliteli solucan gübresi üretebilmesi demektir. Seperatörden geçirilmiş büyükbaş hayvan gübresi ile ideal mutfak atıklarından oluşur. Kırmızı Kaliforniya solucanın verimli ve kaliteli gübre verebilmeleri için özel hazırlanan bu mamayı tüketmesi gerekiyor. Öte yandan solucanların dişlerinin olmaması nedeniyle besin maddelerini oldukça küçük parçalar halinde aminoasitleri enzim ile parçalar. Buradan sindirim sistemine aktarılan besinler, ‘sölom’ adı verilen sıvı ile buluşur. Bu sıvı sayesinde organik solucan gübresi oluşur. Solucanlar, solucan yatağının üzerine çıkmak için uğraşmıyorsa ve bulundukları ortam hiç karıştırılmadan rahatsız edilmezse solucan maması, solucanlar tarafından daha verimli şekilde tüketilecektir. Peki, solucan maması nedir? Solucan maması nasıl kullanılır?

Solucan maması nedir ve ne şekilde verilmelidir?

Solucanlar, maması ne şekilde tüketir?

Solucanlar, vücutlarında barındıkları sölom sıvısı nedeniyle bağışıklık sitemleri en güçlü olan canlılar arasında yer alır. Ayrıca solucanların sindirim sistemlerinde azot içeren bakteri, çeşitli enzimler ve hormanlar bulunur. Solucanlar bu besinler sayesinde tükettikleri solucan mamasını bu enzimler ile aktive ederek, solucan gübresi oluşturur. Solucan maması solucanların sindirirken enzim ve bağırsak sonrasında ortaya çıkan dışkı, yoğun besin elementlerini içerir. Solucan maması solucanlar tarafından tekrar tekrar yenmek sureti ile tüketilir. Yanı sıra tüketimi uzun soluklu olan solucan maması, bu özelliği zaman içinde solucan gübresine yansır ve kaliteyi artarır. Solucanlar solucan mamasını kendi ağırlıkları kadar tüketir. Solucan maması, üretimde çiftliğinde bulunan solucan sayısı ile doğru orantılı olarak solucanlara bir veya iki günde azar azar şekilde verilmelidir.

Solucan maması nedir? Solucan maması nasıl kullanılır?

Solucan maması nedir? Solucan maması nasıl kullanılır?

Solucan maması nasıl kullanılır?

Solucan mamasının hangi besinler bulunur?

Kırmızı Kaliforniya solucanlarınızdan en kaliteli gübreyi vermek için bazı besinlerin diğerlerine oranla daha faydalı olduğunu unutmayın. Fakat bazı besinlerin ise asla verilmemesi gerektiği konusunda dikkatli ve bilgi olmalısınız. Buna göre; rondodon çekilmiş ince yumurta kabuğu solucanlarınız için protein kaynağıdır. Küçük parçalarla toz şeker halinde ufalanmış Hindistan cevizi kabuğu, iyi kurutulmuş çim, kahve ve çay posası, iğne içermeyen yapraklar, maydanoz, kekik, nane, meyve kabuğu özellikle muz kabuğu,bezelye barbunya, fasulye kabukları,biber, domates, salatalık ve patlıcan kabukları, kabak kabuğu, marul yada kıvırcık marul asma yaprağı, lahana ve yaprakları kullanabilirsiniz. Yanı sıra özellikle meyve olarak armut, elma, şeftali kabuklarını solucanlarınıza rahatlıkla verebilirsiniz.

Buna karşılık solucanlarınıza vermemeniz gereken besinleri şu şekilde sıralayabiliriz; sarımsak, portakal, kavun, limon ve patates, soğan, karpuz kabukları, renkli kağıt veya gazete, un ve nişasta içeren gıdalar ile taze çim, et ve sütten oluşan ürün artıkları, yağ ve tuz ve baharat içeren gıdaları kesinlikle solucanlarınızı vermeyin. Unutulmaması gereken bir diğer konu ise solucanlarınızı ne kadar zengin besin çeşidi ile beslerseniz, elde edeceğiniz gübrenin kalitesi o kadar artacaktır.

Kırmızı Kaliforniya solucanı fiyatları indirimde. Ayrıca, solucan gübresi fiyatları piyasadan daha ucuz.

Yorum Alanı

Adınız *
Soyadınız*
Email *
Telefon
Yükleniyor...
Call Now Button