"Tarlada evrim, tarımda devrim"

Solucanlar kış uykusuna yatar mı?

Evet, soğuk havayı hissederlerse kış uykusuna yatarlar.

Solucanlar ve kış uykusu

Kış uykusunu yatarak geçinen hayvanlar arasında toprak solucanları da bulunur. Yatay tüneller açarak toprağın üç metre altına kadar inebilirler. Bu tünellerde Kırmızı Kaliforniya solucanı hareketlenince dışkıları yani gübreleri ile bu tüneller sertleşir, sağlamlaşır ve pürüzsüzleşir. Açtıkları tünelin sonunda kış uykusuna yatarlar. Solucanlar, her gün kendi ağırlığına denk miktarda besinleri sindirilebilir. Hem et hem ot ile beslenir. Kumdan, ete kadar her şeyle beslenebilen solucanların  en çok sevdikleri yiyecek ise çürük yapraklardır. Solucanlar ve kış uykusu konusunda söylenecek çok şey var.

Solucanlar ve kış uykusu

Solucanlar ve kış uykusu

Solucanlar ve kış uykusu

Eğer yataklarda yeterli besin maddesi varsa diğer canlılara zarar vermezler. Yedikleri besinlerin üçte birini dışkı (gübre) olarak bırakırlar genelde gübreleri yüzeye çıkarak bırakırlar. Solucanın, yuttuğu organik besinleri ezip, parçalayan ve öğüten bir midesi vardır ve bu sebeple de atıkların gübreye dönüştürülme süreci midede başlar.  Eğer organik besin sertse, önceden bir bölümü hazmeden alkali püskürterek besinin yiyebilecek kadar yumuşatır. Toprak solucanları kasları sayesinde hareket ederler.  Solucanın hareket sistemine yardımcı olan diğer bir özelliği ise gövdesinin üzerini kaplayan, seta adı verilen kıllardır. Solunumlarını derilerinin üzerinden yaparlar.

Doğaya önemli katkıları

Eski bir açık maden ocağını zamanla iyi bir tarım arazisine dönüştürebilirler. Oldukça değerli gübreleri dışında, toprağı havalandır ve verimini arttırırlar. Oluşturdukları tünellerin suyu tutma gücü, tünelsiz aynı tür topraktan 5-10 kat fazladır. Solucanlar tükettikçe yiyecekteki besinsel maddeleri bir araya getirir. Ölü solucan protein açısından zengin olduğundan yararlı olup ve 10 miligrama kadar nitrat sağlayabilir. Ağır metallere gelirsek, solucanlarda ağır metal; çinko, kadmiyum, civa, kobalt  üzerine yapılan gözlemlerde, civanın ve kadmiyumun solucanlar tarafından en çabuk alınan metaller olduğu uzmanlar tarafından tespit edilmiştir.

Para kazanmanın oldukça güç olduğu günümüzde, az sermaye ile hem doğayla iç içe yaşamak hem de para kazanmak ister misiniz? Cevabınız ‘evet’ ise size bir teklifimiz var. Artık tüm bunları yapabilirsiniz. Az sermaye ile kendi işinizi kurabilir, doğa içinde kendinize ait yeni bir yaşama adım atabilirsiniz. Üstelik tüm bu hayallerinizi gerçekleştirirken, hatırı sayılır miktarda para da kazanabilirsiniz. Eğer siz de bu hayallerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız, Türkiye’de son dönemde yeni yeni tanınmaya başlanan ve Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından da desteklenen Kırmızı Kaliforniya solucanı üretimi tam size göre…

Solucanlar ve kış uykusu hakkında umarız bilgi sahibi olmuşsunuzdur. Kırmızı Kaliforniya solucanı fiyaları için bizi araabilirsiniz.

 

Yorum Alanı

Adınız *
Soyadınız*
Email *
Telefon
Yükleniyor...
Call Now Button