"Tarlada evrim, tarımda devrim"

SSS

Sık Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Kırmızı Kaliforniya solucanını tanımak isteyenlerin kafasında pek çok soru bulunuyor. En çok sorulan soruların bazılarına aşağıda yer verdik. Toprağa, tarıma dolayısıyla ekonomiye katkı sunan, ekolojik dengenin önemli unsurlarından biri olan Kırmızı Kaliforniya solucanı ile merak ettikleriniz burada… Kırmızı Kaliforniya solucanın özellikleri, solucan havuzu, solucan gübresi, bakımı ve beslenmesine yönelik bazı soruları sizin için cevapladık.

Gübre üretiminde toprak kullanılır mı?

Üretimde hiçbir şekilde toprak kullanılmaz. Kırmızı Kaliforniya solucanları toprak içinde değil, kompost içinde yaşar.

En uygun ortam sıcaklığı nedir?

Kaliforniya solucanları en az 0, en çok 40 derece sıcaklıkta yaşar. Dikkat edilmesi gereken ortam sıcaklığı değil, kompostun içindeki sıcaklıktır. Ancak üretim ve üreme için en uygun ortam sıcaklığı 10 ila 25 derecedir. Kompost sıcaklığı 5 derecenin altına düştüğünde ise üretim de üreme de durur. Solucanların hareket yeteneği azalır. Uyuyabilirler ve uzun süre uyurlarsa açlıktan ölürler. Eğer kompost sıcaklığı 0’ın altına düşerse donarak ölürler.
Tersi durumda yani sıcaklık 40 dereceye yükselirse solucanlar hareketsiz kalırlar. Uzun süre 40 derecenin üzerinde sıcaklığa maruz kalmaları halinde ise üretimin duracağı gibi ölümler gündeme gelebilir.

 

10 bin adet solucan 24 saatte ne kadar mama tüketir?

Solucanlar 24 saat içinde ortalama kendi ağırlıklarının yüzde 80’i kadar mama tüketirler. Ancak bu değerler solucanlar için uygun nem ve sıcaklığı sağlanması durumunda geçerlidir. Bu durumda belirleyici olan solucanların ne tür bir mama ile beslediğidir. Bu tüketim miktarını değiştirebilir.

10 bin adet solucan 24 saat içinde ne kadar solucan gübresi üretir?

Kırmızı Kaliforniya solucanı 24 saat içinde tükettikleri mamanın yaklaşık yüzde 50’sini dışkılar. Kalan yüzde 50 ise solucanların yaşamları için enerji olarak kullanılır. Bu durumda tek bir solucan, tükettiği 0.6 gram besinin 0.3 gramlık kısmını solucan gübresi olarak yeniden üretir. Yani 10 bin adet solucan 24 saat içinde 3 kilogram solucan gübresi üretir.

10 bin adet solucan ise bir aylık süre içinde 90 kilogram solucan gübresi üretir. Ayrıca solucan humusu olgunlaşırken kayda değer oranda nem kaybeder. Yaklaşık iki ay bekleyen humus, ‘solucan gübresine’ dönüşür.

10 bin adet solucan üç ay içinde ne kadar çoğalır?

Kırmızı Kaliforniya solucanları çift cinsiyetlidir, ancak üremeleri için çiftleşmeleri gerekir. Çiftleşme sırasında biri erkek diğeri dişilik görevini üstlenir.

Uygun ortam ve kaliteli ve mama ile beslenen Kırmızı Kaliforniya solucanları üç ay içinde sayılarını ikiye katlar.

Ne sıklıkla ve ne kadar beslemeliyiz?

Kırmızı Kaliforniya solucanları 7 cm mama ile düzenli ve sık olarak beslenmeli. 3 ila 4 parmak kalınlığında mama vermek gerekir. Bu değer bir metrekarede 10 bin solucan beslenmesi durunda 4 ila 5 günde mama verilmesi demek.

Solucan havuzu hangi özellikte olmalı?

  • Kesinlikle toprakla temas olmamalı.
  • Solucan havuzu derinliği 60 ila 70 cm olmalı
  • Solucan havuzu genişliği üretim sahasına göre 1ila1.5 metre olmalı.
  • Uzunluk üretim alanı ve solucan sayısı ile bağlantılıdır.
  • Yaklaşık 1 metrekarelik alanda 10 bin solucan beslenmeli.

Ne ile beslemeliyiz?

Kırmızı Kaliforniya solucanını beslemek için hammadde olarak fermente edilmiş sığır gübresi tercih edilebilir. Solucan havuzunun içine özellikle asit, tuz ya da kimyasal barındırmayan yeşil veya kahverengi bitki atıkları eklenebilir.

Erişkin bir Kırmızı Kaliforniya solucanı ortalama kaç gramdır?

Yetişkin bir  Kırmızı Kaliforniya solucanı ortalama 0.8 gramdır. Gübre üretimi hesaplanırken bir adet solucanın kütle ağırlığı yani 0.8 gram üzerinden hesaplanır.

Adınız *
Soyadınız*
Email *
Telefon
Yükleniyor...
Call Now Button