"Tarlada evrim, tarımda devrim"

Vermikompost elde etme

Vermicompost nedir, nasıl elde edilir?

Bahçelerde mucizeler yaratan vermikompost nasıl elde edilir?

Vermikompost nasıl elde edilir? Vermikompost, genellikle Kırmızı Kaliforniya solucanlarının da içinde yer aldığı solucan familyasının kullanıldığı kompostlama işlemine verilen isimdir. Solucanların yaşam alanlarındaki döngünün sonucunda; çürüyen gıda atıkları, sebze atıkları, sığır gübresi, çeşitli bitkiler ve solucan gübresini kapsayan kompost karışımı ortaya çıkar. Solucan gübresi, solucan humusu ya da solucan dışkısı diye de isimlendirilen vermikompost, solucanların bünyesinde parçalanan organik ürünlerin aldığı son şekildir.

Vermikompost nasıl elde edilir?

Vermikompost nasıl elde edilir?

Vermikompost nasıl elde edilir?

Hem bitkileri geliştiriyor, hem toprağı zenginleştiriyor

Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresi; bitkilerin besin maddeleri, faydalı mineraller ve gelişmeyi artırıcı özellikleri ile oldukça zengin içeriğe sahiptir. Toprağa karıştırılan bu gübre, bitkilerin kökündeki mikrobiyolojik faaliyeti artırarak hem bitkilerin gelişimini sağlar, hem de toprağı zenginleştirerek verimini artırır. Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresi, sebze ve meyvelerin büyümesine diğer doğal ürünlerden daha fazla etkide bulunurken, bir yandan da toprağın su tutma kabiliyetini güçlendirir. Ayrıca bitkilerdeki kök hastalıklarını da önleyici bir özelliğe sahiptir. Bitkilerin köklerinde başlayan ve zamanla çürümelere neden olan pek çok hastalık, Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresinin kullanımıyla engellenebilir.

Bitkilere hiçbir yan etkisi yoktur

Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresindeki humus; topraktaki toksinleri, zararlı bakteri ve mantarları yok eder. Bitki hastalıklarıyla mücadelede faydalı bir ürün olan Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresinin faydalı yanlarından birisi de kimyasal (sentetik) gübrelerin aksine bitkilere zarar verme ihtimali olmadan istendiği kadar kullanılabilir olmasıdır. Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresinin doğaya en büyük yararlarından biri de ağır metalleri yapısında hapsederek, bitkilerin bu zararlı kimyasalları olması gerekenden daha çok almasının önüne geçmesidir.

Bahçenizde mucizeler yaratabilirsiniz

Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresinin; sebze, meyve ve çiçeklerde az miktarda kullanılması bile oldukça faydalı sonuçlar elde edilmesini sağlar. Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresindeki humik asit, düşük miktarlarda dahi bitkinin büyümesine ciddi etkilerde bulunur. Son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalar, zengin bir dokuya sahip olan Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresindeki azot miktarının gübresiz toprağa göre en az beş kat, potasyum miktarının 11 kat, fosfat miktarının yedi kat, magnezyum miktarının da en az üç kat daha yüksek olduğunu ortaya çıkarmıştır. Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresi, çok narin bitkilere de doğrudan verilebilir ve hiçbir yan etkisi bulunmaz. Toprak için de en etkili besinlerden biri olan Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresi, bahçelerin yer yerinde kullanılabilme özelliğine sahiptir. Hiçbir kokusu olmayan Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresi ile bahçelerde mucizeler yaratabilirsiniz.

Yorum Alanı

Adınız *
Soyadınız*
Email *
Telefon
Yükleniyor...
Call Now Button