"Tarlada evrim, tarımda devrim"

Vermikompost nedir, Nerelerde kullanılır?

Vermicompost hakkında kısa bilgiler bulabileceğiniz bu makale iddiasız ama faydalı...

Vermikompost nedir?

Vermikompost, Kırmızı Kaliforniya solucanı ailesinin de  içinde bulunduğu solucan ailesinin kullanıldığı bir kompostlama biçimidir. Yani çürütme yoluyla bir tür gübreye dönüştürmek anlamına gelir. Gıda atıkları, sığır gübresi, sebze artıkları, bitkiler ve solucan gübresi içeren kompost karışımı elde edilir. Peki, Vermikompost nedir? Vermikompost nerelerde kullanılır?

Vermikompost nedir

Vermikompost nedir?

Vermikompost nedir?

Solucan gübresi, solucan humusu veya solucan dışkısı olarak da adlandırılan vermikomposttur. Bunların bazı maddeleri  solucanların bünyesinde parçalanması ile üretilir. Bu gübrede zararlı maddeler daha düşük seviyelerdedir. Bitki besleyici elementlerin içeriğinin vermikompost işlemine giren orijinal organik malzemelerinden de daha fazla olduğu bilinir.

Vermikompost  özellikleri

Doğal gübre ile birlikte organik sebze ve meyve üretimi de yaygın olarak tercih edilmeye ve tüketilmeye başlandı. Tükettiğimiz sebze ve meyvelerin ucuza mal edilip satılması ile birçok insanın organik ürünlerin sofrasına girmesine olanak sağladı.Organik gübrenin, tarımsal süreçte kullanılmasıyla birlikte doğal tedariklerle yetiştirilen ürünlerde verim, kalite ve rekolte anlamında artış yaşandığı gözlemlendi.

Solucan gübresi, bitki besin maddeleri ve mineraller bakımından oldukça zengin bir karışımdır, toprağa kazandırılan gübre ile bitkiye kökünde gelişim kazandırır. Verimliliği artırır ve gelecek nesiller için organik ürünler sağlar. Solucan gübresi, bitki büyümesini diğer doğal ürünlere oranla daha çok hızlandırır. Toprağın su tutma kapasitesini iyileştirir ve kök çürüklüğü gibi kök sorunlarını da engeller. Solucan gübresindeki humus, topraktaki kimi canlı organizmada görülen zehirli, zararlı mantar ve canlıları temizler. Bu özellikleri nedeniyle solucan gübresi bitki hastalıklarıyla mücadelede de yararlı bir üründür.

Vermikompost nerelerde kullanılır

Vermikompost nerelerde kullanılır?

Vermikompost nerelerde kullanılır?

Kullanım alanları nerelerdir?

Solucan gübresi kimyasal gübrede olduğu gibi bitkilere zarar vermez  dilediğiniz kadar kullanabilme özgürlüğünüz vardır. Solucan gübresi  bitkiler tarafından kolayca ve neredeyse anında topraktan emilir. Vermikompost; toprağa uzun salınım ile geliştirici ve besleyici  maddeler sağlar. Solucan gübresinin doğa dostu olmasının bir başka yararı da organik atıklardaki ağır metalleri yapısında hapseder.

Bitkilerde, sebze ve çiçeklerde küçük bir miktar kullanılması yeterlidir; çünkü  humik asit dozlarda bile bitki büyümesini teşvik edebilme özelliğine sahiptir. Solucan gübresi en hassas bitkilere bile doğrudan uygulanabilir bir ürün özelliği taşır. Doğru şekilde hazırlanan ve desteklenen gübre, bitkilerde yanmaya neden olmaz. Kesinlikle kullanılabilecek en iyi toprak gübresidir. Bahçenizin de her yerinde  her alanında kullanabilirsiniz. Tamamen kokusuzdur, organiktir. İç mekan bitkilerinin yanı sıra bahçecilikte de kullanılır.

Yorum Alanı

Adınız *
Soyadınız*
Email *
Telefon
Yükleniyor...
Call Now Button