"Tarlada evrim, tarımda devrim"

Solucan gübresi üretimi

Hem zor hem kolay, hem keyifli hem sıkıcı, hem... Kolaylaştırmak, keyif almak doğruyu yapmaktan geçiyor...

Kırmızı Kaliforniya solucan gübresi üretimi hakkında

Solucan gübresi üretmek için gerekenler konusunda temel bilgileri paylaşmak istiyoruz. Kırmızı Kaliforniya solucanının büyük mucizesi olan solucan gübresi üretimi çok hızlı bir şekilde büyüyen bir yapıya sahiptir. Çünkü Kırmızı Kaliforniya solucanları çok hızlı ürerler. Solucanı gübresi işine başlamak isteyenlerin büyük yatırım yapmaları gerekmez. Evde, kapalı alanda veya solucan çiftliklerinde üretim yapılır. Solucan gübresi üretimi için ufak kasalardan büyük üretim havuzlarına kadar pek çok üretim tezgahı kullanılabilir.

Solucan gübresi üretmek için gerekenler

Solucan gübresi üretmek için gerekenler

Solucan gübresi üretmek için gerekenler

Üretim tesislerinde üretilecek olan solucanı gübresi daha profesyonelce ve çok daha uygun koşullarda üretimi sağlanmak. Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresi üretimi için ülkemizde pek çok tesis bulunmaktadır. Solucanı gübresi üretim tesisi için gerekli olan en temel şey kapalı bir alan olmasıdır. Çünkü açık alanda yapılacak olan üretim sırasında mevsim değişikliklerine bağlı olarak havanın sıcak ya da soğuk olmasından solucanları korumak çok zor olacaktır.

Bunun için kapalı alanda üretilen solucan gübresi fazlasıyla kaliteli olur. Gübre üretimi yapılacak olan kapalı alanın ise betonarme olmasına özen gösterilmelidir. Çünkü betonarme yapı sıcak ve soğuğu içeriye geçirmeyeceği için solucanlarınız daha korunaklı bir ortamda olur. Eğer böyle bir yapı kurma imkanınız yoksa, izolasyonlu bir çadır da solucan gübresi üretimi için yeterli olur.

Solucanı gübresi üretiminin yapılacağı tesis bulunduktan sonra tesis içerisine konulacak malzemeleri tedarik etmek gerekir. Eğer tesisin zemini beton ile kaplıysa yerde de solucanı gübresi yapılabilir. Ancak tesisin zemini beton ile kaplı değilse o zaman yerden yüksek üretim havuzları veya büyük kasalara ihtiyaç vardır.

Solucan üretimi büyük kasalarda yapılır. Bunun haricinde 5 ile 10 metre karelik üretim havuzlarında da solucan gübresi üretimi profesyonel olarak gerçekleştirilir. Kırmızı Kaliforniya solucanları her metre karede en az 10 bin en fazla 30 bin olmak üzere beslenir. Solucanı gübresi üretimi yapılacak olan tesiste bulunan alana göre bu sayı belirlenmektedir. Kırmızı Kaliforniya solucanı üreme hızı çok fazladır. 100 bin adet satın alınan solucanlar bir sene sonunda tam tamına 16 katına çıkarlar. Yani bir sene sonunda elinizde tam 1.600.000 solucan olur. Kırmızı Kaliforniya solucanları bir kültür solucanı olduğu için hızlı ürerler.

Solucan gübresi üretmek için gerekenler konusunda yazdığımız solucan gübresi üretim tesisi nasıl kurulur? yazımızı da mutlaka okumalısınız.

Yorum Alanı

Adınız *
Soyadınız*
Email *
Telefon
Yükleniyor...
Call Now Button